banner39

Husiler Yemen'de altı bölgeye karşı

Hükümet ortaklarından Sosyalist Parti ve Husiler, "güney sorunu"na çözüm getirmediğini savunarak, ülkenin 6 bölgeye ayrılmasına karşı çıkıyor

Ortadoğu 11.02.2014, 12:47 11.02.2014, 12:47
Husiler Yemen'de altı bölgeye karşı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yemen'de hükümet ortaklarından Sosyalist Parti ve Husiler, "güney sorununa çözüm getirmediğini" savunarak, federal sisteme geçiş kapsamında, ülkenin 6 bölgeye ayrılmasına karşı çıkıyor.

Sosyalist Parti yönetiminde yer alan bir üst düzey yetkili, partinin internet sitesinden yaptığı açıklamada, federal sisteme geçiş amacıyla çalışmalar yapan kurul tarafından oluşturulan 6 bölge ve belirlenen sınırlara karşı olduklarını belirtti.

Söz konusu yetkili, Yemen'in 6 bölgeye ayrılmasına ilişkin alınan kararın ülkede şu an yaşanan sorunların kaynağı durumundaki "güney sorunu" için bir çözüm formülü içermediğini savundu.

Husi hareketine bağlı, Ensarullah Hareketi Sözcüsü Muhammed Abdusselam da federal sisteme geçiş amacıyla çalışmalar yapan kurulda yer alan temsilcilerinin, dün açıklanan kararın altına imza atmadığını kaydetti.

Abdusselam, internetteki sosyal paylaşım sitesinden yaptığı açıklamada, ülkenin 6 bölgeye ayrılması kararını alan kurulun yürüttüğü çalışmaların şeffaf olmadığını ileri sürdü ve şu an için atılması gereken en önemli adımın "güney sorunu"na çözüm bulunması olduğunu ifade etti.

Yemen'de Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi başkanlığında federal sisteme geçiş amacıyla çalışmalar yapan kurul, ülkenin 4'ü kuzeyde, 2'si güneyde olmak üzere 6 federal bölgeye ayrılmasına karar vermişti.

Daha önce Güney ve Kuzey olarak iki devletten oluşan Yemen, 1990'larda birleşmiş ancak son yıllarda güneydeki bazı gruplar, tekrar bağımsızlık talebinde bulunuyor.

banner53
Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?