banner39

'Husiler Yemen'de karşı devrim yapmaya çalışıyor'

Yemen Ulusal Diyalog Konferansı üyesi Zahiri, Yemen'de Husiler'in karşı devrim yapmaya çalıştıklarını ileri sürdü

Ortadoğu 23.10.2014, 16:27 23.10.2014, 16:57
'Husiler Yemen'de karşı devrim yapmaya çalışıyor'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yemen, 11 Şubat 2011 devriminden sonra kurulan Ulusal Diyalog Konferansı (UDK) Üyesi Hammud Haşim ez-Zahiri, yaptığı açıklamada, "Husiler'in yapmaya çalıştığı karşı devrimdir, üstelik buna eski rejimin taraftarlarıyla ittifak kurarak kalkıştılar. ABD ve bazı bölge ülkeleri, 11 Şubat 2011 Devrimi'nin başarısızlığa uğramasını isteği için yaşananlara göz yumuyor ancak Yemen halkı, kurulan komploları boşa çıkaracak" dedi.

Çözümün barışçıl olması için büyük çaba sarf ettiklerini vurgulayan Zahiri, bu konuda umutlu olduklarını ancak aksi durumda bazı bölgelerde olduğu gibi Yemen halkının Husilere karşı direneceğini ve onları başarısızlığa uğrayacağını belirtti.

HUSİLER YEMEN'DEKİ HİZBULLAH PROJESİDİR

Islah Partisi İb kenti milletvekili Muhammed el-Hazmi de Husi Ensarullah Hareketi'nin başkent Sana başta olmak üzere bazı kentlerde kontrolü ele geçirmesi ile askeri ve siyasi girişiminin sadece Yemen'le alakalı bağımsız olay olmadığına dikkati çekti.

Hazmi, Yemen'deki krizin Mısır, Libya, Irak ve Suriye gibi diğer "Arap Baharı" ülkelerinde yaşanan krizlerle beraber ele alınması gerektiğini vurgulayarak, "Halkların başlattığı sürecin başarısızlığa uğraması için diğer ülkelerde oynanan oyunların bir benzeri de Yemen'de sahneleniyor. Husiler zayıf olmalarına rağmen içeriden ve dışarıdan aldığı destekle ülkede istedikleri yolda ilerleyebildiler. Husiler, Yemen'de 'Hizbullah' projesini temsil ediyor ancak başarılı olamayacaklar" diye konuştu.

 

banner53
Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?