banner39

banner35

Husilerden "BM gözetimindeki ateşkese bağlıyız" mesajı

Yemen'deki İran destekli Husiler, Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde varılan ateşkese bağlı kalma konusunda son derece istekli olduklarını duyurdu.

Ortadoğu 06.05.2022, 20:52
Husilerden "BM gözetimindeki ateşkese bağlıyız" mesajı

Husilere bağlı El-Mesira televizyon kanalında yayınlanan habere göre, Husilerin sözde hükümetindeki Savunma Bakanı Muhammed el-Atıfi, sağduyulu hareket etme ve BM tarafından ilan edilen ateşkese bağlı kalma konusunda istekli olduklarını ifade etti.

Atıfi ayrıca, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ile Yemen hükümetinden "ateşkesi bir fırsat bilerek iyi niyetlerini göstermelerini" istedi.

Yemen hükümetinden ve koalisyon güçlerinden ise Husilerin bu açıklamasına ilişkin bir yanıt gelmedi.

Yemen ordusu da gün içinde yaptığı açıklamada "İran destekli Husilerin BM gözetiminde varılan ateşkesi ihlal etmeyi sürdürmesine rağmen kendilerinin ateşkese tam olarak bağlı kalmaya devam edeceklerini" bildirmişti.

- Yemen'de BM girişimiyle 2 ay süreyle ateşkes ilan edilmişti

BM Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg, 1 Nisan'da yaptığı açıklamada, Yemen hükümeti ile Husilerin, hava, kara ve deniz operasyonlarını durdurmayı kabul ettiğini duyurmuştu.

Grundberg, 2 Nisan'da yaptığı açıklamada da "Yemenli taraflar arasında bugün yerel saatle 19.00'da iki ay süreyle ateşkes başladı. Bu geceden itibaren hava, kara ve deniz operasyonları durdurulacak." ifadelerini kullanmıştı.

Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?