banner39

Husiler'den Körfez'in açıklamasına sert tepki

Yemen'de Husiler, Körfez İşbirliği Konseyi ülkelerinin, BM'yi Yemen'e müdahaleye çağırmasına sert tepki gösterdi

Ortadoğu 15.02.2015, 12:00 15.02.2015, 12:00
Husiler'den Körfez'in açıklamasına sert tepki

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ensarullah Hareketi (Husiler), Körfez İşbirliği Konseyi'nin (KİK) Yemen'le ilgili açıklamasına tepki gösterdi.

Hareketin Sözcüsü Muhammed Abdusselam, sosyal paylaşım sitesi Facebook hesabında yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan'da düzenlenen KİK dışişleri bakanları toplantısında, "Anayasa manifestosu"na itiraz edilmesine şaşırmadıklarını belirtti.

"KİK'in Yemen'e ilişkin duruşunda bir değişiklik yok. Daha önce de bunun gibi ve daha da yüksek dozda açıklamaları olmuştu. Yemen halkı bu ülkelerden bazılarının tutumunun, savunmasız halkların yararına değil, tamamıyla siyasi çıkarlardan kaynaklandığını biliyor" ifadelerini kullanan Abdusselam, hareket olarak, komşu ülkelerle ilişkilere önem verdiklerine de değindi.

Geçen yıl eylül ayında başkent Sana'da kontrolü sağlayan Husiler ile yönetim arasında 21 Eylül'de, "3 gün içinde yeni hükümet kurulması, Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin hiçbir siyasi partiye üye olmayan birine başbakanlık görevini vermesi, petrol ürünlerine yapılan zamların düşürülmesi" gibi maddelerin yer aldığı anlaşma imzalanmıştı. Hadi, Ofis Müdürü Ahmed Avad bin Mübarek'i hükümeti kurmakla görevlendirmiş ancak tepkiler üzerine bu görev Halid Mahfuz Bahhah'a verilmişti.

Bahhah hükümetinin kurulmasının ardından da Husilerin kentlerden çekilmemesi ve sonrasında Cumhurbaşkanlığı Ofis Müdürü Mübarek'in kaçırılmasıyla ülkede gerginlik daha da tırmanmıştı.

Bu gelişmeler üzerine hükümet ve Cumhurbaşkanı Hadi'nin ocak ayında istifa etmesinin ardından Husiler, 6 Şubat'ta, ülkedeki siyasi geçiş sürecini belirleyecek "Anayasa Manifestosu" adıyla bir bildiri açıklamıştı. Mevcut anayasanın yürürlükte kalacağı belirtilen manifestoda, 5 üyeli "Başkanlık Konseyi" ve 551 sandalyeli "Ulusal Geçiş Meclisi"nin kurulması öngörülmüştü. Husiler ayrıca feshettikleri parlamentonun üyelerini, yeni meclise katılmaya çağırmıştı. Husilerin bu müdahalesi, birçok ülke ve kesim tarafından ''darbe" olarak nitelendirilmişti.

Suudi Arabistan'da dün düzenlenen KİK Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda, Yemen'le ilgili BM Anlaşmasının, askeri müdahaleye izin veren "7. bölümünün yürürlüğe konulması" çağrısı yapılmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?