banner39

Husilere yönelik operasyonlar yeniden başladı

Suudi Arabistan'ın öncülüğündeki koalisyon güçleri, Yemen'in farklı kentlerinde Husilere ait hedeflere hava saldırıları düzenledi

Ortadoğu 09.05.2015, 09:44 09.05.2015, 09:44
Husilere yönelik operasyonlar yeniden başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin, Yemen'in kuzeyinde Sa'da ve el-Cevf ile güneyindeki Ebyen illerinde Husilere ait farklı noktalara hava saldırıları düzenlediği bildirildi.

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, koalisyon güçleri, Sa'da iline bağlı Muran bölgesinde silah deposu olarak kullanılan bir okul, Dahyan ve Cebel et-Tiys bölgesinde askeri karargah ve eski Sa'da'da silah depoları ve askeri noktalara hava saldırıları gerçekleştirildi.

Kaynaklar, koalisyon güçlerinin, ülkenin kuzeyindeki el-Cevf ilinin el-Meyteme bölgesinde de Husilere ait bir konvoya hava saldırısı düzenlediğini aktardı.

Kaynaklar ayrıca, Yemen'in Suudi Arabistan sınırındaki Husilerin toplandığı el-Kamb ve el-Minzale bölgelerine yüzden fazla füze atıldığını belirtti.

Suudi Arabistan'ın "El-Ahbariyye" televizyonunun haberinde de Sa'da'da hava saldırılarıyla imha edilen hedeflerde silah depoları ve iletişim merkezlerinin bulunduğu kaydedildi.

HUSİLERİN BEŞ YÖNETİM MERKEZİ İMHA EDİLDİ

Haberde, hava saldırılarında, Sa'da ilinin Benş Muaz bölgesinde Husi liderlerden Muhammed Hasan Kıbli, Ahmed Nasır el-Miran ve Hamid es-Sayyad yönetimindeki 4 merkez ile Husilerin sözcülerinden Muhammed Abdusselam yönetimindeki 1 merkezin imha edildiği ifade edildi.

Öte yandan, koalisyon güçlerinin ülkenin güneyindeki Ebyen iline düzenlediği hava saldırıları ve Husiler ile Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi yanlısı halk direniş güçleri arasında çıkan çatışmalarda ölü ve yaralıların olduğu aktarıldı.

İsmini vermek istemeyen bir kaynak, Ebyen'in Hanfer beldesine bağlı el-Kud bölgesinde Husiler ile halk direniş güçleri arasında çıkan çatışmalarda Husilerden bazılarının öldüğünü birkaç kişinin yaralandığını, halk direniş güçlerinden ise 6 kişinin hayatını kaybettiğini, 3 kişinin yaralandığını dile getirdi.

Kaynak, koalisyon güçlerinin, Ebyen iline bağlı Zincibar kentinde Husilerin kontrolündeki 15'inci Piyade Tugayı'na düzenlediği hava saldırılarında da ölü ve yaralıların olduğunu ifade etti.

KABİLELER İLE HUSİLER ARASINDA ÇATIŞMA

Öte yandan yerel kaynaklar, Suudi Arabistan'ın Necran kenti sınırındaki el-Hab beldesinin el-Buveyn bölgesinde kabileler ile Husiler arasında çıkan çatışmalar sonucu Husilerin bölgeyi terk etmek zorunda kaldığını aktardı.

Kaynaklar, Suudi Arabistan'a sınır olan bazı bölgelerde de kabileler ile Husiler arasında çatışmaların çıktığını kaydetti.

Koalisyon güçleri sözcüsü Tuğgeneral Ahmed el-Asiri, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'daki hava üssünde dün düzenlediği basın toplantısında, Suudi Arabistan'ın kentlerine saldırı düzenleyen ve buna teşvik edenlerin hepsinin cezalandırılacağını söyleyerek, sivillere, Husilerin bulunduğu bölgelerden uzaklaşmaları çağrısında bulunmuştu. Şu anda ateşkes değil, cezalandırma aşamasında olduklarını söyleyen Asiri, Husiler tarafından Suudi Arabistan'a yönelik kullanılan silahların, bazı okul, hastane ve hükümet binalarında saklandığına dair ellerinde kesin bilgi olduğunu dile getirmişti.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'nın haberinde, çarşamba günü Yemen tarafından atılan iki roketin Necran kentine düşmesi sonucu 1'i asker 5 kişinin hayatını kaybettiği, 11 kişinin yaralandığı bildirilmişti.

Yorumlar (0)
24
gök gürültülü hafif yağmurlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?