banner15

Hüsnü Mübarek yeniden 'kafeste'

Mısır eski Devlet Başkanı Mübarek bugün ikinci kez hakim karışısındaydı. Mübarek'in ikinci duruşmasını Dünya Bülteni yerinden izledi

Hüsnü Mübarek yeniden 'kafeste'

A. Aydoğan Kalabalık / Dünya Bülteni / Kahire

Mısır'ın devrik lideri Mübarek bugün ikinci kez hakim karşısına çıktı. Mübarek, iktidardayken sanıkları yargılattığı kafesin içerisine ikinci kez girdi. Mübarek'in yanında oğulları Ala ve Cemal de duruşma salonunda hazır bulundular.

Sedyede yatar vaziyette kafesin içine sokulan Mübarek, burada kendisiyle birlikte yargılanan iki oğluyla kısa süreli konuştu.

Duruşmanın ilk oturumunda Mahkeme Başkanı Ahmet Fehmi Rifat'ın "Mübarek burada mı, Cemal ve Ala Mübarek burada mı" sorularına, Mübarek ve oğulları Cemal ve Ala "Evet, buradayız" diye cevap verdi.

Bu arada, oturumda müdahil avukatlar, Mübarek'in yargılandığı davada göstericilerin öldürülmesi emrinin verilmesiyle İsrail'e gaz ve petrol satışıyla ilgili davanın ayrılmasını talep ettiler.

AVUKATLARI ERTELEME İSTEDİ

Mübarek'in avukatları da mahkemeyle ilgili birçok dava bulunmasından dolayı tüm dosyaların incelenebilmesi amacıyla mahkemenin ertelenmesini istediler.

Öte yandan her iki tarafın avukatlarının yargılamanın sürekli olması talebini reddeden Mahkeme Başkanı Rifat, müdahillerin talepte bulunduğu dosyaların fazla olması nedeniyle duruşmaların her gün yapılamayacağını söyledi.

DIŞARIDA ÇATIŞMALAR YAŞANDI

Bu arada polis akademisindeki mahkeme önünde, Mübarek yanlıları ile karşıtları arasında zaman zaman çatışmalara varan gerginlikler oluyor.

Öte yandan müdahil avukatların geçen duruşmaya giremedikleri yönündeki itirazları üzerine, müdahil durumundaki şahıslardan vekalet alan ve avukatlık belgesini ibraz eden tüm avukatların mahkemeye alınacağı açıklandı.

Mübarek ve iki oğlu polise göstericilerin öldürülmesi emrini vermek suçundan yargılanyorlar.

DURUŞMA SONA ERDİ

Mübarek ve oğulları Ala ile Cemal'in yargılandığı davada ikinci duruşma sona erdi. Hüsnü Mübarek'in ambulansla mahkemeden ayrıldı.

ARAR KARARLAR

Mısır’da Hüsnü Mübarek ve oğullarının yargılandığı mahkemenin başkanı, davanın Mısır eski İçişleri Bakanı’nın davasıyla birleştirilmesi kararı aldı. Mahkeme Başkanı Adil Rıfat ayrıca duruşmanın televizyondan canlı yayınlanmasının durdurulmasına karar verdi.

Adil Rıfat, kararlarını açıkladıktan sonra ise mahkemede sıcak anlar yaşandı. Salonda bulunan bazı davacı yakınları ve avukatlar, Mübarek’in oğulları Ala ve Cemal’e bağırmaya başladı. Kafese yaklaşarak Cemal ve Ala’ya doğru bağırmalarına ise iki kardeş gülerek ve ellerini sallayarak cevap verdi.

Rıfat, mahkeme salonunda alınan sekiz kararı duyurdu. Duruşmanın televizyondan canlı yayınlanmasının durdurulmasını isteyen yargıç, Mısır’da “yüzyılın davası” olarak tanımlanan davanın kamuoyuna kapalı devam etmesine hükmetti.

Rıfat ayrıca Mübarek’in davasının, eski İçişleri Bakanı Habib El Adli ve üst düzey altı yardımcısının yargılandığı davayla birleştirilmesi kararı aldı.

Mübarek, iki oğlu ve Adli göstericilerin öldürülmesi emrini vermek ve yolsuzluk gibi suçlarla yargılanıyor.

İLK DURUŞMA 3 AĞUSTOS'TAYDI

3 Ağustos'ta başlayan mahkemenin ilk duruşmasında hem Mübarek hem de iki oğlu Cemal ve Ala, suçsuz olduklarını savunmuşlardı.

Kahire'deki Polis Akademisi'nde gerçekleştirilen ve başkanlığını Ahmed Rıfat'ın yaptığı mahkeme, Mübareklerin avukatının talebi üzerine Salı günü görgü tanıklarını dinleyecek. Mübarek'in avukatları aynı zamanda Askeri Konsey Başkanı Hüseyin Tantavi, eski İstihbarat Başkanı Ömer Süleyman ve şimdiki İçişleri Bakanı Mansur El Essavi'nin de çapraz sorguya tutulmalarını talep etmişti.

Gösterilerde öldürülen 850 kişiyi temsil eden avukatlar ise ilk duruşmadaki performanslarının zayıf ve uyumsuz olmasından dolayı hazırladıkları yeni sunumlarını mahkemeye sunmaları bekleniyor. Mübarek, iki oğlu ve kaçak iş adamı Hüseyin Salim ayrıca yolsuzluk, kamu malının gereksizce harcanması ve Mısır mallarının piyasa değerinden daha düşük fiyata İsrail'e ihraç edilmesi suçundan da yargılanıyor.

SONRAKİ DURUŞMA 5 EYLÜL'DE

Hüsnü Mübarek ve oğulları Cemal ile Ala'nın yargılandığı davaya 5 Eylül'de devam edilecek. Bugün duruşmanın ardından mahkeme başkanı Adil Rıfat, delillerin görüşülmesi için davayı 5 Eylül'e erteledi. Mahkeme başkanı ayrıca davanın, diğer sanık eski İçişleri Bakanı Habib El Adli'nin davasıyla birleştirilmesi ve mahkemenin televizyondan canlı yayınlanmasının durdurulmasını istedi.

YARGILAMANIN YAPILDIĞI BİNANIN DIŞINDAN KARELER:

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2011, 18:58
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35