banner15

Huveydi'den çarpıcı 'hapishane olayları' iddiası

Mısırlı yazar Huveydi, Mursi'nin yargılandığı hapishane olaylarının sorumlusunun dönemin içişleri bakanı Habib Adili olduğunu ve hapishane sorumlusu bir generalin öldürüldüğünü iddia etti

Huveydi'den çarpıcı 'hapishane olayları' iddiası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısırlı gazeteci yazar Fehmi Huveydi, darbeyle görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve çok sayıda Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) yetkilisinin de yargılandığı 25 Ocak 2011 devrimi sırasında gerçekleşen "hapishaneden firar olaylarıyla" ilgili çarpıcı bir iddiayı gündeme getirdi. 

Huveydi, katıldığı bir televizyon programında, 25 Ocak 2011'de başlayan ve Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in yönetimi bırakmak zorunda kalmasıyla sonuçlanan halk ayaklanmaları sırasında, birçok mahkumun kaçmasına sebep olan olayların planlayıcısının dönemin İçişleri Bakanı Habib Adili olduğunu, bu planı engellemek isteyen General Muhammed el-Batran'ın ise öldürüldüğünü ileri sürdü.

"Hapishanelerin elektriklerini, suyunu kestiler, mahkumlara uzun süre yemek vermediler" diyen Huveydi, söz konusu uygulamaların, mahkumları kışkırtmak ve öfkelerini artırmak amacıyla yürütülen planın bir parçası olduğunu ifade etti.

"Mahkumların kapıları kırıp çıkmaya çalışması için hapishanelerde kasıtlı olarak ateş açıldığını" kaydeden Huveydi, "El-Katta Hapishanesindeki generallerden Batran, bakanın ülkeyi kaosa sürüklemek ve fitne ateşini yakmak istediğini anladı. Bunu açıkça ifade etmesinin ardından da kendisine ateş edildi ve hayatını kaybetti. Bu konuya ilişkin dosya saklandı, incelenmedi" iddiasında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2014, 08:19
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48