banner15

İ-KDP, Peşmerge güçlerini İran'a gönderecek

İ-KDP Genel Sekreter Yardımcısı Şerefi, "Halkımıza daha yakın olmak için Peşmerge güçlerimizi İran'ın iç kesimlerine göndereceğiz" dedi

İ-KDP, Peşmerge güçlerini İran'a gönderecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran Kürdistan Demokrat Partisi (İ-KDP) Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Şerefi, kendilerine bağlı Peşmerge güçlerini İran'ın iç kesimlerine göndereceklerini açıkladı.

Şerefi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Peşmerge'nin halkın içinde olması ve irtibatın kesilmemesi için güçlerini ileriki süreçte İran'ın iç kesimlerine göndereceklerini belirterek, "Halkımıza daha yakın olmak için Peşmerge güçlerimizi İran'ın iç kesimlerine göndereceğiz ancak bu bir savaş ilanı değildir. Yeni bir eylem taktiği diyebiliriz. Eğer güçlerimize bir saldırısı söz konusu olursa çok doğal bir şekilde kendilerini savunacaklar" dedi.

"20 YIL SONRA NEVRUZ"

Nevruz kutlamalarını 20 yıllık aranın ardından İran-Irak sınırında düzenlediklerine dikkati çeken Şerefi, "İ-KDP olarak aradan geçen 20 yıldan sonra ilk defa Irak-İran sınırına yakın kontrolümüzdeki bölgede Nevruz Bayramı'nı kutladık. Etkinliğin burada yapılmasının nedeni, orada konuşlanan Peşmerge güçlerimiz ve halkımız arasındaki bağları güçlendirmekti. İran'daki halkımıza yanlarında oldukları mesajını vermek için o bölgede Nevruz Bayramı'nı kutladık." diye konuştu.

İ-KDP Genel Sekreteri Mustafa Hicri de önceki gün Irak-İran sınırındaki Nevruz kutlamasında yaptığı açıklamada Peşmerge güçlerini, silahlı mücadele başlatmak için İran'ın iç kesimlerine göndereceklerini belirtmişti.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2016, 12:47
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48