banner15

İbadi, Obama'nın Özel Temsilcisi ve İranlı bakan ile görüştü

İbadi, McGurk ve İran Telekomünikasyon Bakanı Vaizi ile terörle mücadele ve bölgedeki gelişmeleri görüştü

İbadi, Obama'nın Özel Temsilcisi ve İranlı bakan ile görüştü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, ABD Başkanı Barack Obama'nın Özel Temsilcisi Brett McGurk ile Bağdat'taki ofisinde bir araya geldi.

İbadi'nin ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, İbadi ve McGurk görüşmesinde Irak'ta IŞİD ile mücadele, siyaset, güvenlik ve ekonomi alanlarında işbirliği konuları ve bölgedeki gelişmeler ele alındı.

McGurk, IŞİD'e karşı Irak'ı desteklediklerini ve ülkenin egemenliği ile toprak bütünlüğüne saygı duyduklarını ifade etti.

McGurk, ayrıca Irak'a terörle mücadelesinde sunulacak uluslararası desteğin merkezi hükümetin onayı ve sadece onun kanalıyla olacağını vurgulayarak, Başbakan İbadi'nin Iraklılar arasındaki ulusal birlik ruhunun geliştirilmesindeki rolünün önemine işaret etti.

İRAN TELEKOMÜNİKASYON BAKANI İLE GÖRÜŞTÜ

Öte yandan İbadi, Bağdat'a gelen İran Telekomünikasyon Bakanı Mahmut Vaizi ve heyetini de ofisinde kabul etti.

İbadi ve Vaizi, iki ülke ilişkileri, Irak ve bölgedeki gelişmeler ile telekomünikasyon alanında İran ve Irak arasındaki işbirliğini değerlendirdi.

Irak'ın İran ile iyi ilişkilere sahip olduğuna işaret eden İbadi, bu ilişkileri iki komşu ülke halkının çıkarı için daha da geliştirmeye çalıştıklarını anlattı. İbadi, IŞİD terörü gibi bölgenin çeşitli risklerle karşı karşıya bulunduğunu ifade ederek, bu "terörist ve sapık" düşünceden (IŞİD) kurtulmak için ortak koordinasyon ve dayanışmanın önemine değindi.

İranlı Bakan Vaizi ise terörle mücadele konusunda Irak'ı desteklediklerini belirterek, telekomünikasyon ve diğer tüm alanlarda Irak ile ilişkilerini geliştirmek istediklerini aktardı.

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2015, 11:45
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35