banner15

İbadi'nin teknokrat hükümetine Barzani'den tepki

Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Barzani, Bağdat'ta kurulmak istenen teknokratlar hükümetinde Kürtlerin ihmal edilmesine sert tepki gösterdi

İbadi'nin teknokrat hükümetine Barzani'den tepki

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, Irak Başbakanı Haydar el İbadi tarafından kurulmak istenen teknokratlar hükümetinde Kürtlerin ihmal edilmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

El Cezire Arapça televizyonuna konuşan Barzani, Irak'ta meydana gelen siyasi gelişmeler, bağımsızlık referandumu ve IŞİD'in elinde tuttuğu Musul'u kurtarma operasyonu hakkında değerlendirmelerde bulundu.

IKBY'nin içerisinde olduğu iç sorunların, bölgenin bağımsızlığı için yapılacak referandumla alakasının olmadığını belirten Barzani, "Referandum ve bağımsızlık tüm krizlerden daha büyüktür." dedi.

Bağımsızlık konusunda ABD ve Batı ülkelerinin tavrına ilişkin ise Barzani, "Onlar gerçeği iyi şekilde görüyor. Bağımsızlığın tarihi konusunda farklı görüşleri olabilir ancak Kürdistan halkının hakları ve bağımsızlıklarına karşı olan bir dış güç söz konusu değil." şeklinde konuştu.

Barzani, Türkiye'nin IKBY'nin bağımsızlığı konusundaki tavrına yönelik soru üzerine, "Henüz direkt olarak bu konuyu Türkiye ile görüşmedik ancak böyle bir talep söz konusu olursa, kendileri ile görüşüp gerekli açıklamaları yapacağız." ifadesini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2016, 22:42
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48