banner39

İbrahimi: Cenevre'ye 'katılamayan' Suriyeliler var

BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi İbrahimi "Konferansa katılacaklar listesinde olması beklenen ama kaçırılan ve tutuklanan Suriyeliler var" dedi, kadınların konferansta temsil edileceğini söyledi

Ortadoğu 19.12.2013, 15:06 19.12.2013, 15:06
İbrahimi: Cenevre'ye 'katılamayan' Suriyeliler var

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler (BM) ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi, "Cenevre-2 Konferansı'na katılacaklar listesinde olması beklenen ama kaçırılan ve tutuklanan Suriyeliler var" dedi.

BM Cenevre Ofisi'nde, "Suriye krizinin çözümünde Suriye kadınının rolü" adlı panelin açılışında konuşan İbrahimi, Cenevre-2 Konferansı'na katılacaklar listesinde olması beklenen bir kişinin bir süre önce tutuklandığını belirtti. Bu kişinin daha sonra serbest bırakıldığının söylendiğini anlatan İbrahimi, "Ama şu anda nerede olduğunu bilmiyoruz" dedi. İbrahimi ayrıca, görüşmelere katılması beklenen başka bir kişinin de yaklaşık bir yıl önce kaçırıldığını, kendisinden halen haber alınamadığını kaydetti.

"Suriyeli kadınların Cenevre-2 Konferansı'nda temsil edileceğini" de belirten İbrahimi, "12-13 Ocak'ta bu konuyu tartışıyor olacağız" dedi.

İbrahimi, BM'nin her zaman kadınların her yerde temsil edildiğini görmeyi arzu ettiğini ve kadınların seslerinin duyulmasını istediğini ifade etti.

Suriyeli kadınların kendi hakları için savaştığına ve bu amaç için organize olduklarına dikkati çeken İbrahimi, kadınların temsil sürecinde de liderlik göstermesi gerektiğini vurguladı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?