banner39

İbrahimi Irak'tan yardım istedi

Birleşmiş Milletler (BM) ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi, Irak'tan, Suriye krizine siyasi çözüm bulunmasına yönelik çabalara destek talebinde bulundu.

Ortadoğu 21.10.2013, 19:36 21.10.2013, 19:36
İbrahimi Irak'tan yardım istedi

Irak Başbakanlığından yapılan açıklamaya göre Cenevre-2 Konferansı hazırlıkları çerçevesinde temaslarına devam eden İbrahimi, başkent Bağdat'ta Irak Başbakanı Nuri el-Maliki ile biraraya geldi. İbrahimi, Suriye'deki krizin siyasi ve barışçıl yollarla aşılması için destek talebinde bulunurken, Maliki'den, uzlaşma için taraflara "taviz" çağrısı yapmasını istedi.

Açıklamada Maliki'nin "barıçıl ve siyasi çözüme destek" teklifini kabul ettiği vurgulanarak şu sözlerine yer verildi:

"Kardeş Suriye halkının yaşadığı sıkıntıların daha fazla artması engellenmeli. Askeri müdahale seçeneğinin tercih edilmesi, ülkeyi çıkmaz bir yola sokacaktı. Artık, krizin siyasi yollarla çözümünün daha olumlu sonuçlar doğuracağına kanaat getirildi."

BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi İbrahimi, Cenevre-2 Konferansı hazırlıkları çerçevesinde başladığı Ortadoğu kapsamında Mısır'da, Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi ve Mısır Dışişleri Bakanı Nebil Fehmi ile biraraya gelmişti.

Kaynak: AA

 

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?