banner15

İdlib'deki 3 milyon sivil için kritik günler

Operasyon söylemi artarken BM'den uyarı geldi

İdlib'deki 3 milyon sivil için kritik günler

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye İnsani Yardım Koordinatörü Panos Moumtzis, Suriye'de İdlib ve çevresinde olası bir askeri operasyonun en az 3 milyon sivilin hayatını tehlikeye atacağı uyarısını yaptı. 

Moumtzis, yaptığı yazılı açıklamada, idlib ve Halep'te hafta sonu sivilleri ve sivil altyapıyı hedef alan ve çoğu çocuk ve kadın en az 116 sivilin hayatını kaybetmesine neden olan "korkunç" saldırıları kınadı.

Panos Moumtzis, "İdlib ve çevresinde Suriye'nin diğer bölgelerinde yaşananlara benzer askeri bir operasyon, sadece 3 milyondan fazla insanın hayatınını tehlikeye atmakla kalmaz, hayat kurtaran insani yardımların ulaştırılmasını da ciddi etkiler." uyarısında bulundu. 

Sivillerin hiçbir şekilde hedef alınmaması gerektiğini vurgulayan Moumtzis, Suriye'de tüm taraflara ve taraflar üzerinde nüfuzu olanlara "barışçıl bir şekilde gerçek ve kapsayıcı" bir çözüm çağrısı yaptı. 

 Moumtzis, daha önce İdlib'de çatışmaların devam etmesi durumunda en az 2 milyon kişinin Türkiye sınırına doğru yöneleceğini belirterek bunun Türkiye üzerinde muazzam baskı oluşturacağı söylemişti.  

Bugün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ortak basın toplantısı düzenleyen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "İdlib çatışmasızlık bölgesi belli şartlarla oluşturuldu, bunlardan biri ateşkesin teröristleri kapsamaması idi; silahlı gruplar kendilerini teröristlerden ayırmalı" ifadesini kullanmış, Türkiye'nin gözlem noktaları olmasına rağmen "son dönemde Suriye ordusu bazı saldırılara uğradığını" savunmuştu. 

Türkiye, İdlib vilayetinde ve Afrin'in güneybatısında İdlib'e komşu bölgelerde Rusya ve İran ile vardığı anlaşma kapsamında 12 askeri gözlem noktası kurdu. Üç ülke arasındaki bu anlaşma İdlib'de "çatışmasızlık bölgesi" oluşturmayı amaçlıyor.

Esed daha önceki açıklamalarında bir sonraki askeri hedefinin İdlib olabileceğine işaret etmişti.

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2018, 23:35
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48