banner15

İdlib için 'İkinci Halep olabilir' uyarısı

De Mistura, İdlib için ateşkes sağlanamaması halinde bölgenin ikinci Halep olabileceğini savundu

İdlib için 'İkinci Halep olabilir' uyarısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, ateşkesin sağlanamaması ve siyasi çözüm bulunamaması halinde Suriye'nin İdlib kentinin ikinci bir Halep olma riski taşıdığı uyarısında bulundu.

Mistura, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault tarafından başkent Paris'te kabul edildi.

Görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklama yapan Mistura, Halep'in doğusunda hala yaklaşık 50 bin sivilin kuşatma altında olduğunu hatırlattı ve bu bölgede yaşayan yaklaşık 40 bin sivilin kentin batısına geçeceğini bildirdi.

Bu sivillerin sorun çıkmadan tahliyesinin sağlanmasını garanti altına alabilmek için BM'nin bölgedeki varlığının gerekli olduğunu dile getiren Mistura, bu coğrafyadaki uluslararası gözlemcinin sayısının ise yeterli olmadığını belirtti.

Kentin doğusunda geri kalan 10 bin kişi içinden bin 500 ila 5 bin muhalif savaşçı ve ailesinin İdlib'e gitmeyi planladığını aktaran Mistura, "Ateşkesin sağlanamaması ve siyasi çözüm bulunamaması halinde Suriye'nin İdlib kenti ikinci bir Halep'e dönüşme riski taşıyor." dedi.

"HALEP'TE DURUM TAM BİR FELAKET"

Ayrault ise Halep'teki durumu tam bir felaket olarak niteledi.

Fransa'nın BM Güvenlik Konseyini bugün için acil toplantıya çağırdığını anımsatan Ayrault, bu toplantıda bölgedeki sivil halkın saldırılardan korunmasını sağlamak için uluslararası gözlemcilerin konuşlandırılması konusunu tartışmak istediklerini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2016, 08:17
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48