banner15

İdlib’de ‘filler tepişecek'

Esed rejimi ve Rusya’nın İdlib önlerinde askeri yığınak yapması İdlib’deki sivilleri endişelendiriyor.

İdlib’de ‘filler tepişecek'

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Esed rejimi, Rusya ve YPG’nin İdlib şehrine yakın bölgelerde askeri yığınak yaptıkları bilgisi şehirde yaşayan sivilleri endişelendirdi. Saldırı olması halinde sivillerin şehirden tahliyesi için çeşitli güzergahların olduğu belirlendi.

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Steffan de Mistura, BM personelinin olası bir saldırı için hazırlıklarını tamamladığını açıkladı. 

Olası bir saldırıda şehrin belirli güzergahlarından tahliye edilecek sivillerin Türkiye’ye yönlendirilmesinin gündemde olduğu söyleniyor.

TÜRKİYE VE AB İDLİB SALDIRISINA KARŞI

Türkiye’nin İdlib’e yönelik saldırıya karşı olduğu biliniyor. Ülkede resmi olarak dört milyon Suriyeli mülteci bulunuyor. Yaklaşık dört milyonluk İdlib’den 700 bin kişinin Türkiye’ye geleceği söyleniyor. 

Avrupa Birliği (AB) de İdlib’e saldırıya karşı çıkıyor. Olası mülteci akınının Avrupa’ya yönelmesi, başta Almanya olmak üzere diğer Avrupa ülkelerini de endişeye sevk ediyor.

SURİYE’DE ABD-RUSYA ÇEKİŞMESİ

ABD önderliğindeki koalisyonun, Esed rejimini kimyasal silah kullandığı gerekçesiyle vurabileceğini açıklaması, Rusya, Çin ve İran tarafında da hareketliliğe sebep oluyor. Suriye’de Esed liderliğinde birliğin sağlanmasını isteyen Rusya, muhalifleri tamamen ülkeden çıkarmak için bölgede yoğun askeri faaliyetler de bulunuyor. En son Akdeniz’e en büyük deniz filosunu gönderen Rusya, Esed’in İdlib saldırısına destek veriyor.

Rusya’nın ABD öncülüğündeki koalisyonunun Şam’a saldırısını engellemek için İdlib kartını son günlerde masaya koyduğu da gelen yorumlar arasında olduğu belirtildi.

İDLİB’DE BÖLGESEL FAKTÖR: YPG

PKK’nın Suriye kolu PYD, ABD’den aldığı modern silahlarla Esed rejimi’nin yanında bulunuyor. PYD, Suriye’nin kuzeyinde özerk bölge için Esed’le geçtiğimiz haftalarda Şam’da anlaşmaya varmışlardı.

SURİYELİ DİRENİŞÇİLERİN KALESİ: İDLİB

Suriye’de 2011 yılında başlayan olayların başından bu yana İdlib şehri Suriyeli direnişçilerin kalesi olarak biliniyor. Suriye’nin büyük şehirlerinden olan kentte Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlı birliklerin büyük çoğunluğu birleşmiş olduğu söyleniyor.

İdlib’de güçlü olan direnişçiler, İdlib’e gerçekleştirilecek bir saldırıya sert karşılık vereceklerini belirtiyorlar. 

Bölge uzmanları, yaşanması muhtemel çatışmaların büyük ölçekli olacağı konusunda uyarılar da bulunuyorlar.

TÜRKİYE’DEN İDLİB AÇIKLAMASI

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, sabah saatlerinde Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu telefonda görüşmesinin ardından bir açıklama yaptı.

Akar yaptığı açıklamada, "Bildiğiniz gibi Rusya ile çeşitli düzeylerde temaslarımız devam ediyor. Suriye'nin kuzeyinde güvenliğin ve istikrarın sağlanması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Bu konudaki görüş alışverişimizi, bilgi alışverişimizi devam ettiriyoruz. İdlib dahil barışın huzurun her tarafa yayılması, buradaki insanların güven içinde yaşamaları, herhangi bir şekilde ülkemize yönelik bir göç meydana gelmemesi için çalışmalarımız, karşılıklı anlayış içinde temaslarımız sürüyor. Değerli meslektaşım Rus Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile bir telefon görüşmemiz oldu. Bu görüşmede gayet yapıcı, gayet pozitif karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk. İdlib dahil çeşitli konularda görüşlerimizi paylaştık. Umuyorum önümüzdeki günlerde daha somut adımlar atmak suretiyle İdlib dahil Suriye'nin kuzeyinde amaçlarımıza ulaşıp bölgede daha sakin, güvenli ve istikrar içinde olması. Astana sürecindeki belirlediğimiz esasların eksiksiz uygulanması ve insanların güven içinde evlerine dönmesini sağlamak” dedi.

Diğer taraftan Türkiye, İdlib sınırına askeri birlikler sevk etmeye devam ediyor.
 

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2018, 15:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
Arifban
Arifban - 2 yıl Önce

Amerika ile Rusya işbiriliğnde, Türkiyeyi kandırıyorlar, aslında pyd esedin yanında olduğundan ve Amerika pyd yi destekledi ğinden Amerika vuruyor gibi yapacak, biz eyvah diyeceğiz, Rusya vuracak, esed işgal edip pyd'ye bırakacak, olduda bitti olacak.

banner39

banner50

banner47

banner48