banner39

banner35

İdlib'e sızmaya çalıştılar, muhalifler püskürttü

Esed rejimi askerleri ve İran destekli Şii milislerin muhaliflerin kontrolündeki İdlib kentine sızma girişiminde bulunduğu bildirildi.

Ortadoğu 02.06.2021, 08:41 02.06.2021, 08:49
İdlib'e sızmaya çalıştılar, muhalifler püskürttü

Esed rejimi ve İran destekli Şii milisler çatışmasızlık bölgesi olan İdlib'e sızma girişimi muhalifler tarafından engellendi.

Muhalif gruplar, dün gece rejim güçlerinin güney İdlib kırsalında gerçekleştirdiği yeni bir sızma girişimini püskürttü.

Yerel kaynaklar rejim güçlerinin kentin kuzeyindeki Jaradah köyüne ilerleme girişimine ağır makineli silahlarla karşılık verildiğini söyledi.

Rejim askerlerinin Gab ovasında bulunan sivillerin tarlalarını yakmasından sonra İdlib'in güney kırsalı ve Hama'nın batısındaki muhalifler ile rejim güçleri temas hatlarında tansiyon yükseldi.

İdlib bölgesi, geçtiğimiz yılın Mart ayında Rusya ile Türkiye arasında imzalanan ateşkes anlaşmasında çatışmasızlık bölgesi olarak belirlenmesine rağmen Rusya ve İran'a bağlı rejim güçleri ve Şii milisler tarafından neredeyse her gün ateşkes ihlal ediliyor.

Esed'in 'açlık bombaları' halkı vuruyor

Beşşar Esed rejimi Suriye'nin İdlib, Halep ve Hama illeri kırsalındaki ekili tarlaları "açlık bombası" adı verilen yöntemle yakıyor.

Rejim güçleri, Hama'nın kuzeyindeki Latamina ilçesinde ve Şakusiye köyünde, batı Halep kırsalındaki Etarib ilçesinde ve İdlib'in doğusundaki Serakib ilçesi kırsalında sivillerin ektiği tarlaları düzenledikleri top ve havan saldırılarıyla ateşe veriyor.

"Açlık bombası" yöntemiyle sivillerin tarlalarını hedef alan rejim güçlerinin, çiftçilerin mahsul alamamasını ve binlerce sivilin aç kalmasını amaçladığı belirtiliyor.

İdlib Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) Müdürü Mustafa Hac Yusuf, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Esed rejimi güçlerinin askeri muhaliflerin cephe hatlarına yakın olan, hasat zamanı gelmiş tarları yaktığını söyledi.

Hac Yusuf, yakılan tarlalarda büyük oranda buğday ve arpa ekili olduğunu vurguladı.

Esed rejiminin tarlaları yakarak halkı daha da zor durumda bırakmayı ve binlerce sivili aç bırakmayı amaçladığını belirten Hac Yusuf, "Cephe hattındaki çıkan yangınlara müdahale edemiyoruz. Rejim güçleri, hareket eden herhangi bir araca saldırı düzenliyor." dedi.

Kaynak: Star

Yorumlar (0)
27
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?