banner15

İhsanoğlu: Rapor kabul edilemez

İİT Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, BM Mavi marmara Raporunun objektif olmadığını belirterek kabul edilemeyeceğini söyledi

İhsanoğlu: Rapor kabul edilemez

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, BM Soruşturma Komisyonu'nun Gazze ablukasını meşru ve uygun olarak niteleyen raporunun objektif ve önyargısız bir duruş sergilemeyi başaramadığını ifade etti.

İİT'den yapılan yazılı açıklamaya göre raporun hayal kırıklığına sebep olduğunu belirten Ekmeleddin İhsanoğlu, "İİT, İsrail'in insani yardım filosuna yaptığı saldırıyı temize çıkaran ve Gazze Şeridi'ndeki Filistinliler uyguladığı ablukaya göz yuman hiçbir raporu kabul edemez." dedi.

İsrail'in işgalci güç olarak Gazze'yi gayrimeşru ve haksız şekilde topluca cezalandırdığına dikkat çeken İhsanoğlu, "İsrail bu ambargoyu kaldırmaya zorlanmalı ve yasadışı tüm eylemlerinden sorumlu tutulmalıdır." dedi. İİT Genel Sekreteri, yardım filosuna müdahaleyle ilgili tek taraflı olmayan bir soruşturma yapılması çağrısını yineledi.

Ekmeleddin İhsanoğlu, İİT'nin geçtiğimiz yıl yaptığı çağrıyı da hatırlatarak, tüm üye ülkelerden İsrail'in sivil gemilere karşı güç kullanımına karşı uluslararası hukuka uygun olarak tüm önlemleri almalarını istedi.

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2011, 19:48
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35