banner39

İhtiyacı olana yardım malzemesi yerine para verilmeli

Dünya genelinde ihtiyacı olan kişilere yardım yapan kuruluşlarca yapılan bir çalışma sonucunda, ihtiyacı olan kişilere yardım malzemesi yerine direkt olarak nakit para vermenin daha iyi sonuçlar verdiği anlaşıldı

Ortadoğu 24.10.2014, 14:20 24.10.2014, 14:20
İhtiyacı olana yardım malzemesi yerine para verilmeli

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dünya genelinde yardım faaliyeti yürüten bazı kuruluşlar, çalışmaları içerisinde bazı değişikliklere gitmeye başladı. Bu kuruluşlar deneme amaçlı olarak yardım ettikleri kişilere, direkt olarak yardım malzemesi yerine para verdi ve sonuçlarını gözlemledi.

Yardım kuruluşları şimdiye kadar, ihtiyaç sahiplerinin neye ihtiyaçları olduğunu kendileri belirleme eğilimindeydi. Yardım malzemeleri konusunda, yardıma ihtiyacı olan kişilerin görüşlerine başvurulmuyordu. Diğer taraftan, bu kişilere nakit para verilmesinin, verilecek paranın hangi alanda harcanacağı ve paranın boş yere harcanabileceği konusunda endişeler dile getiriliyordu.

Ancak, Lübnan'da bulunan Suriyeli mültecilerin bir kısmıyla yapılan deneme çalışmasından endişeleri boşa çıkaran sonuçlar geldiği bildirildi. Yardım kuruluşları, denemenin yapıldığı bölgedeki Suriyeli mültecilerin tıbbi malzemeler gibi yardım malzemelerine ihtiyacı olduğunu rapor etmişlerdi. Ardından bu kişilere, malzeme yerine nakit yardım yapıldı. Mülteciler bu paralarla beklendiği gibi tıbbi malzeme almadı. Ancak parayı, korkulduğu gibi sigara ya da uyuşturucu gibi zararlı malzemeler için de harcamadı. Para verilen mülteciler, aldıkları paranın bir kısmıyla su ve yiyecek aldı, diğer kısmını ise daha sonraki ihtiyaçları için muhafaza etti.

Uluslararası Mülteciler Komitesi, Lübnan'da bulunan mültecilerin bu davranışlarının yardım kuruluşlarının çalışma yöntemlerinde değişikliklere neden olacağını kaydediyor. 

banner53
Yorumlar (0)
18
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?