banner15

İhvan cunta ile uzlaşmayı reddediyor

İhvan darbe ile uzlaşmayacağını bir kez daha tekrarladı. Mısır hükümeti ise İhvan'ın uzlaşmaz tutumunu halka şikayet ediyor!

İhvan cunta ile uzlaşmayı reddediyor

İslam Osmanoğlu/ Dünya Bülteni- Kahire

Önümüzdeki pazartesi günü balyacak Mursi mahkemesi öncesi Mısır'da gerilim yine yükseliyor. Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek İçin Ulusal İttifak Hareketi, "Halk İradesinin Yargılanması" adı altında ülke genelinde gösteri düzenlenmesi çağrısında bulundu. Bugünkü Cuma gösterilerine katılımın büyük olması bekleniyor. Darbeyle gelen Mısır hükümeti ise kendilerine karşı boyun eğmeyen İhvan'ı şikayet etmeyi sürdürüyor! Mısır Başbakan Yardımcısı Ziyad Behaiddin hükümetin uzlaşmaya önem verdiğini ancak Müslüman Kardeşler yönetiminin uzlaşmaya yanaşmadığını söyledi.

El Mısri el Yevm Gazetesi'ne konuşan Behaiddin, olağanüstü halin kaldırılması ve insan haklarına saygıyı öne çıkaran bütün siyasi oluşumların katılımıyla yapılacak olan bir uzlaşma süreci için çaba safettiklerini söyledi. Geçen ağustos ayında önerilen inisiyastif gereği harekete geçtiklerini ifade eden Başbakan Yardımcısı, Mısır'ı krizden çıkarmak için yeni çözüm yollarına duyulan ihtiyacı da dile getirdi.

Behaiddin, Müslüman Kardeşler'in, Mısır siyasi ortamında kalmak veya 30 Haziran'dan bu yana sürdürdükleri eylemleri devam ettirmek konusunda bir karar vermeleri gerektiğinin de altını çizdi.

Güvenlik önemlerine de değinen Behaiddin; "Güvenlik önlemlerinin alınması gerekmektedir. Ancak diğer taraftan siyasi çözüm için girişimler de tüm hızıyla devam ettirilmeldir" şeklinde konuştu.

UZLAŞMAYA ÇALIŞAN HÜKÜMET GÖZALTILARI DA SÜRDÜRÜYOR

Mısır'da ordunun yönetime el koymasının ardından güvenlik güçlerinin, 3 Temmuz darbesinden bu yana İhvan lider ve üyeleri ile darbe karşıtlarına yönelik gözaltı operasyonları sürüyor.

Mısır'da, güvenlik güçlerinin 3 ilde yürüttüğü operasyonlarda, aralarında Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) mensuplarının da bulunduğu 29 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar şiddete teşvikle suçlanıyor.

BEDİİ, ŞATIR VE KETENİ İNSAN HAKLARI TEMSİLCİLERİYLE GÖRÜŞMEYİ REDDETTİ

Öte yandan Mısır İnsan Hakları Milli Meclisi temsilcileri, Tura Hapishanesi'ni ziyaret ederek, Ihvan'ın yönetim kadrolarından cemaatin avukatı Abdulmunim Abdulmaksud ve diğer önemli isim olan Ahmed ebu Bereket ile görüştü. Ihvan'ın avukatı ile yapılan görüşmenin yaklaşık bir saat sürdüğü belirtildi.

Heyet, Vasat Partisi'nden ise Başkan Ebul Ala Madi ve Yardıcısı Isam Sultan ile görüştü. Görüşmede Isam Sultan'ın avluya çıkış saatlerinin çok kısa tutulduğu ve yeteri kadar Kuran okuyamamaktan şikayet ettiği belirtildi. Müslüman Kardeşler Murşid Yardımcısı Hayrat el Şatır'ın görüşmeyi reddettiği ve Isam Sultanı yerine vekil tayin ettiği belirtildi.

Şatır'ın yanı sıra Ihvan Murşidi Muhammed Bedii ve Hürriyet ve Adalet Partisi Başkanı Saad el Ketetni'nin de heyet ile görüşmeyi reddettiği kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2013, 13:28
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48