banner15

İhvan Hareketi'nden alim el Hatip vefat etti

Mısır'da İhvan Hareketi'nin rehberlik konseyi eski üyelerinden Şeyh Muhammed Abdullah El Hatip 86 yaşında vefat etti. El Hatip'in 40 tane eseri bulunuyor

İhvan Hareketi'nden alim el Hatip vefat etti

İslam Osmanoğlu / Dünya Bülteni  -  Kahire

İhvan rehberlik konseyi ve şura meclisinin eski üyesi 86 yaşındaki Şeyh Muhammed Abdullah El Hatip bugün vefat etti.

İhvan Online sitesi, İhvan teşkilatının eski liderlerinden El Hatib’in Kahire’nin doğusunda bulunan El Mukattam'daki evinde vefat ettiğini duyurdu.

Şubat 1929 tarihinde Mısır’ın güneyindeki Suhac ilinde dünyaya gelen El Hatip, El Azher’den mezun olduktan sonra Mısır Evkaf (Vakıflar) bakanlığına bağlı birçok camide imamlık yaptı.

30 yaşlarında İhvan taşkilatına katılan Hatip, eski cumhurbaşkanı Cemal Abdulnasir’ın İhvan’a karşı başlattığı tutuklama hamlesinde 1965 yılında hapishaneye atılarak yasaklı bir örgüt üyesi olduğu gerekçesiyle 10 yıl hapis cezasına çaptırıldı.

Hatip, Hapishaneden çıkmasının ardından Kahire’nin Şubra mahallesinde bulunan Hurşit Camii'nde imam olarak eski görevini sürdürdü.

Libya Evfak bakanlığının Vaaz ve İrşat şubesine atanan Hatip, kısa bir süre sonra Libya Evfak Bakanlığında müftü olarak tayin edildi, bu görevde bir buçuk yıl çalıştı.

Libya’daki görevinin bitmesinin ardından Arap Birleşik Emirliklerine giden Hatip, orada İslam ve Vakıflar İşleri Bakanlığı'nda baş vaiz ve fetva şubesinin şefi  görevlerinde 7 yıl çalıştı.

Hatip'in İslam kütüphanesini zenginleştiren 40 eserinin yanısıra birkaç İslami dergide yayımlanan çok sayıda makalesi bulunuyor.

Nasır döneminde hapse atılmasına rağmen İhvan üyeliğinden vazgeçmeyen Hatip, 1990 yılında İhvan rehberlik konseyi üyeliğine seçildi. 2010 yılında sağlık durumu nedeniyle rehberlik konseyindeki görevini terketmek zorunda kaldı.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2015, 17:46
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35