banner39

İhvan heyeti Amerika'da

ABD'de temaslarını sürdüren İhvan heyetinin ABD'lilere Kur'an'dan ayetler okurken ABD'lilerin "başarılı insanların yedi alışkanlığı" kitabından bölümler okuduğu iddia edildi

Ortadoğu 06.04.2012, 15:30 06.04.2012, 15:30
İhvan heyeti Amerika'da

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'daki Müslüman Kardeşler hareketinin üyeleri, ülkenin en güçlü siyasi gücü olarak ortaya çıkışının ardından dile getirilen endişeleri azaltmak için, Beyaz Saray yetkilileri, politika uzmanları ve önemli isimler ile görüşmeler yapmak üzere Washington'da bir hafta sürecek bir ziyarette bulunuyor.

Hürriyet ve Adalet Partisi Dış İlişkiler Komitesi'nden Sendes Asım, Georgetown Üniversitesinde yapılan konferansta "Biz burada, ABD ile aramızda anlayış köprüleri inşa etmek üzere bulunuyoruz. Amerikanın dünya üzerindeki önemli rolünün farkındayız. Bu yüzden daha önce de olduğu gibi ilişkilerimizi iyi tutmak istiyoruz" dedi.

1928'de kurulan ve o zamandan beri İslam anlayışını topluma yaymaya çalışan İhvan, geçen yıl başlayan ve Hüsnü Mübarek'in devrilmesiyle sonuçlanan ayaklanmalarda geniş rol oynadı ve Mısır siyasi hayatında tahmin edilmeyen bir yola girdi. Bununla birlikte, ABD'nin bu yolda teşkilata yardım ettiğini, fakat İhvan'ın Hayrat Şatır'ın aday göstermesinden sonra Hürriyet ve Adalet Partisi'nin hedefleri konusunda şüpheye düştüğünü iddia ediliyor. Şatır'ın "İlk ve son hedefim, şeriatı uygulamak" şeklindeki açıklamalarından sonra, Washington'da bulunan Hürriyet ve Adalet Partisi yetkilileri, ABD'nin düştüğü şüpheyi dağıtmak için, Şatır'ın sözlerinin sadece İslami kuralları kapsamadığını, Hürriyet ve Adalet Partisi'nin sivil devlet anlayışı çerçevesinde hareket etmek istediğini ve şeriatın tek başına uygulanmayacağı şeklinde bir açıklama yaptı.

Georgetown Üniversitesi'ndeki konferansta yer alan heyet; temel ilkelerinin, özgürlük, demokrasi, insan hakları ve herkes için adalet olduğunu belirtti. Hazırladıkları sunumda, Mısır'ın geleceğine dair yaptıkları planı anlatan heyet, siyasi reformları uygulamayı, ekonomik özgürlüğe kavuşmayı ve toplum birliğini amaçladıklarını belirtti. Yetkililer, ayrıca, Hürriyet ve Adalet Partisi'nin ılımlı bir parti olduğunu, laiklerle İslamcıları orta yolda birleştirebileceklerinin vurgusunu yaptılar.

Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney ise, Mısır heyetinin "alt düzey" ulusal güvenlik konseyi üyeleriyle görüştüğünü, ziyaret süresince bazı bakanlarla da görüşmeler yapacaklarını bildirdi. Carney'in heyetin kendisini rasyonel ve esnek bir parti olduklarını göstermeye çalıştıklarını, görüşmeler esnasında Kuran-ı Kerim'den ayetler sunarken diğer yandan Amerika "başarılı insanların yedi alışkanlığı" isimli kitaptan örnekler sunduklarını şeklindeki sözleri ABD basınına yansıyan haberler arasındaydı.

Müslüman Kardeşler danışmanlarından Hüseyin al- Gazzaz da, partisinin Mısır toplumunun desteklediği kanunları genişletme amacı içinde olduğunu ve insanların korkularını dağıtmak istediklerini belirtti. Gazzaz " Partimiz, çoğunluğun benimsediği makul tutumlar içinde oldukça istikrarını koruyacaktır ve insanlar gerçekleri görmeye başladıkları zaman partiyi de daha iyi anlayacaklardır" dedi.

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü