İhvan Mısırlı solcuların teklifinden memnun

İhvan, Mısırlı solcuların slamcılarla ortak bir direniş cephesi kurma fikrini memnuniyetle karşıladı

İhvan Mısırlı solcuların teklifinden memnun

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan), Mısır'daki Devrimci Sosyalist Hareketi'nin "İhvan gençlerine açık bir devrim cephesi kurulması" yönündeki önerisini memnuniyetle karşıladığı bildirildi.

İhvan'ın feshedilen edilen siyasi kanadı Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) Dış ilişkiler Komitesi Sözcüsü Abdulmevcud ed-Derderi, yaptığı açıklamada, "Devrimci sosyalistlerin çağrısı, devrim için yeniden bir araya gelme ve devrimi geri kazanmak için çalışma yolunda bir vesile teşkil ediyor" dedi.

Derderi, devrimci sosyalistlerin açıklamasının diğer gruplara da örnek olması ve anlaşmazlıkların giderilmesi için çalışılması gerektiğini belirtti.

Çağrıyı memnuniyetle karşılayan HAP Sözcüsü Ahmed Rami, "İhvan, 25 Ocak Devrimi'nin özgürlük, sosyal adalet, onurlu yaşam gibi hedeflerini gerçekleştirme temelleri üzerine kurulu bir işbirliğiyle ülkenin içinde bulunduğu krizin aşılması için birlikte çalışmak üzere toplumun tüm kesimlerine elini uzatmaktadır" diye konuştu.

İhvan üyesi Amr Derrac da sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Devrimci sosyalistlerin çağrısı, devrim yolundaki mesafelerin yaklaşması yönünde iyi bir adım" ifadelerini kullandı.

Devrimci Sosyalist Hareketi, 19 Temmuz'da yaptığı yazılı açıklamada, "Öldürülen, gözaltına alınan, fikir özgürlüğünden mahrum bırakılan İhvan gençlerine açık bir devrim cephesi kurulması" çağrısında bulunmuş, İhvan üyelerinin temsil ettiği barışçıl İslamcı muhalefet ile şiddet benimseyen gruplar arasında ayrım yapılması gerektiğini vurgulamıştı.

Mısır'da 80'li yılların sonlarında ön plana çıkan Devrimci Sosyalist Hareketi, uzun yıllar ülkede hüküm süren Hüsnü Mübarek rejimi karşıtı eylemlere katılmış, 25 Ocak 2011 devriminde ön saflarda yer almıştı.

Devrimin ardından hareket, ülkenin seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi yönetimine de karşı çıkmış, 30 Haziran 2013'de ordunun yönetime el koyması öncesinde düzenlenen gösterilere destek vermişti.

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2015, 23:09
banner53
YORUM EKLE

banner39