banner39

İhvan protestoda kararlı

Müslüman Kardeşler Teşkilatı Sözcüsü Haddad, "Gösteri yaptığımız meydanlar dağıtılırsa iki farklı meydanda tekrar gösterilere başlarız.'' dedi

Ortadoğu 12.08.2013, 15:44 12.08.2013, 15:59
İhvan protestoda kararlı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır'da Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan), güvenlik güçlerinin darbe karşıtı gösterilerin yapıldığı Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanlarına müdahalesi durumunda eylemlerin başka yerlerde devam edeceğini bildirdi.

İhvan Sözcüsü Cihad el-Haddad, "Eğer gösteri yaptığımız meydanlar dağıtılırsa iki farklı meydanda tekrar gösterilere başlarız. Tehditler, darbeye karşı yürütülen barışçıl eylemleri durduramaz" diye konuştu.

Mısır güvenlik güçlerinin, göstericilerin dağıtılması için atacağı adımların kendilerini etkilemeyeceğini aktaran Haddad, "Askeri darbeye bağlı emniyet birimleri her türlü kırmızı çizgiyi aştı ve yüzlerce kişiyi öldürdü. Darbecilerin korkutması barışçıl devrimi tamamlamamızı engellemeyecek, gösterileri sürdürmeye kararlıyız." ifadelerini kullandı.

Haddad, insan hakları kuruluşlarına da, muhtemel bir katliamın önlenmesi için seslerini daha gür çıkarmaları çağrısında bulundu.

''PSİKOLOJİK SAVAŞ'' SUÇLAMASI

Öte yandan Rabiatul Adeviyye ve Nahda'da eyleme devam eden darbe karşıtları, gösterilerin kısa süre içinde güç kullanılarak dağıtılacağı yönünde basında yer alan ve güvenlik kaynaklarına atfedilen haberleri, "meşruiyet yanlılarına karşı başlatılan psikolojik savaşın parçası" olarak nitelendirildi.

Darbe karşıtlarından İbrahim Halil, meydanların tahliye edileceğine ilişkin tehditlerin, davalarının haklılığına inanan göstericileri korkutmayacağını, aksine yollarına devam etmeleri konusundaki ısrarlarını artıracağını belirtti.

GÜVENLİK GÜÇLERİ SALDIRABİLİR

Öte yandan Mısır'da ordu ve polis güçlerinin bu geceden itibaren gösterilere müdahale edebileceğine dair işaretlerin çoğaldığı bildiriliyor.

Ajanslara yansıyan bilgilere göre güvenlik güçlerinin 24 saat içinde gösterilerin yapıldığı meydanları kuşatma altına alacakları ileri sürülüyor. Reuters'e demeç veren bir yetkilinin Pazartesi sabahı erken saatlerde güvenlik güçlerinin meydanı kuşatarak eylemcileri dağıtacağını bildirdiği açıklandı. Gerek Batılı ülkelerden gerek İslam dünyasından bugüne kadar Mısır cuntasına yönelik olarak müdahalenin kanlı sonuçlara yol açabileceğine dair uyarılar yapılmış, buna karşın cunta meydana gelebilecek ölümlerden İhvan'ın sorumlu olacağını beyan etmişti.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?