banner39

İhvan, Şatır'ı cumhurbaşkanlığına aday gösterdi

Son günlerde ordu ile yaşanan çekişme ve hareket içinde adaylık konusunda yaşanan bölünmenin Müslüman Kardeşleri bu yönde bir karar almaya ittiği belirtiliyor

Ortadoğu 31.03.2012, 21:57 31.03.2012, 23:37
İhvan, Şatır'ı cumhurbaşkanlığına aday gösterdi

Mısır’ın en güçlü siyasi örgütü Müslüman Kardeşler, hareketin teorisyeni ve önde gelen finansörü Hayrat el Şatır’ı (62) cumhurbaşkanlığı için aday gösterdi. Karar, Müslüman Kardeşler'in resmi Facebook sayfasından duyuruldu. Hareket daha önce seçimde herhangi bir aday göstermeyeceğini, ancak mevcut adaylardan bir ismi destekleyeceğini belirtiyordu.

Son günlerde ordu ile yaşanan çekişme vehareket içinde adaylık konusunda yaşanan bölünmenin Müslüman Kardeşleri bu yönde bir karar almaya ittiği belirtiliyor.

Önde gelen bazı etkin isimler ve gençler, geçtiğimiz yıl hareketten ayrılan Abdul Munim Ebul Futuh’un desteklenmesi gerektiği yönünde görüş beyan ediyordu.

Hafta içinde cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili izlenecek strateji konusunda bir toplantı yapan hareket bir sonuca varamamıştı.

Mayıs ayı sonunda yapılması planlanlanan cumhurbaşkanlığı seçiminde Müslüman Kardeşler en belirleyici siyasi güç olarak gösteriliyor.

Hayrat el Şatır kimdir?

Mübarek rejimi döneminde 10 yıldan fazla süre hapis yatan ve askeri mahkemede yargılanan Şatır, devrimle birlikte özgürlüğüne kavuştu. Hareketin resmiyette iki numaralı ismi olan ancak perde arkasındaki lideri olarak gösterilen milyoner işadamı Şatır, Ebul Futuh’u hareketten atan isim olarak da gösteriliyor.

‘Mühendis’ lakaplı Şatır, Mübarek rejimi döneminde hareketin başında olan Muhammed Mehdi Akif ve selefi Muhammed Bedii’yi gölgede bıraktı. Gençlik yıllarında Cemal Abdulnasır’ın Sosyalist Birlik hareketi içinde yer alan Şatır, 1980’li yıllardan itibaren Müslüman Kardeşlerin içinde aktif olarak görev almaya başladı. 1980’li yıllar Abdulnasır’dan büyük bir darbe yiyen hareketin Mustafa Maşur liderliğinde yeniden toparlandığı yıllar olarak da biliniyor.

Türkiye ile sıkı ticari ilişkileri bulunan Hasan Malik ile birlikte ticaret yapmaya başlayan Şatır, Müslüman Kardeşler'in ticari faaliyetlerini, rejimin dikkatlerini çekmeden büyütmesiyle biliniyor. Bundan dolayı rejim 2006 yılında hareketin önde gelen işadamlarını ‘para aklama’ iddiasıyla tutukladığında hareketin gelirleri herhangi bir kesintiye uğramamıştı.

Kaynak: CİHAN

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü