İhvan yöneticilerinin davası ertelendi

Mısır'da İhvan mürşidi Bedii'nin de yargılandığı dava, reddi hakim talebi sebebiyle ertelendi

İhvan yöneticilerinin davası ertelendi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'da Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii ve 50 İhvan yetkilisi hakkında, Rabia'tul Adeviye gösterilerinin dağıtılması sırasında "devlete karşı koymak amacıyla operasyon birimi oluşturma" suçlamasıyla açılan davanın "reddi hakim" talebiyle ertelendiği belirtildi. 

Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Muhammed Bedii ile 50 İhvan yetkilisinin "devlete karşı koymak amacıyla operasyon birimi oluşturma" suçlamasıyla açılan davanın ilk duruşması Kahire'nin güneyindeki Tora'daki Polis Akademisi'nde görüldü.

Kamuoyunda "Rabia Operasyonları Birimi" olarak bilinen davanın ilk duruşmasında, savunma heyetinden Avukat Muhammed ed-Dimati, reddi hakim talebinde bulundu.  Kahire Ceza Mahkemesi, reddi hakim talebinin değerlendirilmesi için davanın önümüzdeki Pazar gününe ertelenmesi yönünde karar verdi.  

Savunma heyetinin sunduğu reddi hakim talebinin, İstinaf Mahkemesi tarafından değerlendirilmesi bekleniyor. 

Muhammed Bedii ile 50 sanık hakkında 14 Ağustos'ta Rabiatul Adeviyye gösterilerinin dağıtılması sırasında "ülkede kaos çıkarma, polis karakollarına, kamu mallarına, devlet kurumlarına, özel kuruluşlara ve kiliseye saldırı planı hazırlama" gibi suçlamalarla dava açılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2014, 16:45
banner53
YORUM EKLE

banner39