banner39

İhvan'a yakın Ezher yöneticisi görevden alındı

İhvan'a yakınlığı ile bilinen Hasan Şafii, El Ezher Teknik Bürosu’ndaki görevinden alındı

Ortadoğu 05.02.2015, 17:00 05.02.2015, 17:00
İhvan'a yakın Ezher yöneticisi görevden alındı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ezher Şeyhi Ahmed Tayyib, El Ezher Teknik Bürosu’nda önemli değişiklikler yaptı. Müslüman Kardeşler’e yakınlığı ve El Ezher Şeyhi Ahmed Tayyib’e muhalif görüşleriyle bilinen Hasan Şafii, görevinden alındı.

Ezher Şeyhi tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada, Şafii’nin yerine Abbas Şuman’ın getirildiği belirtildi. Mısır Vakıflar Bakanı Muhammed Muhtar Cuma’nın da Teknik Büro’daki görevine son verildiği kaydedildi.

Mısır’ın önemli alimlerinden olan Şafii, El Ezher Büyük Alimler Heyeti üyeliği ve Arap Dili Kurulu Başkanlığı görevlerini sürdürüyor. Şafii’nin görevinden alınmasına gerekçe olarak Arap Dili Kurumu başkanlığı görevinden dolayı son dönemde Ezher’e gelememesi gösterildi.

Ancak gözlemciler, Şafii’nin özellikle de Rabia ve Nahda Meydanlarındaki eylemcilerin silah zoruyla boşaltılmasına sert tepki vermesinin görevinden alınmasına neden olduğuna işaret ediyor.

Mısır medyası son iki aydır El Ezher Şeyhi Ahmed Tayyib’i Müslüman Kardeşler üyesi yardımcılarını görevinden almadığı için eleştiriyordu.

banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü