banner39

İhvan'da liderlik krizi sürüyor

Üst düzey tüm kadroları zindana atılan İhvan içinde, şeni yöneticilerin içte ve dışta ayrı ayrı seçildiği 2014 yılı Şubat ayında başlayan anlaşmazlık büyüyerek sürüyor

Ortadoğu 03.09.2015, 11:23 03.09.2015, 13:01
İhvan'da liderlik krizi sürüyor

Dünya Bülteni- Haber Merkezi

İhvan teşkilatı içinde tarihinde ilk kez yaşanan derin anlaşmazlık, halen sürüyor. İhvan’ın yurtdışındaki yöneticileri tarafından teşkilatın genel rehber yardımcısı (yönetim kurulu başkan yardımcısı) olarak seçilen Mahmud İzzet ile Şubat 2014 tarihinde yapılan oylamada teşkilatın işlerini yürütmekle görevlendirilen Muhammed Kemal arasında hem teşkilatın liderliği hem de yöntemi konusunda hummalı bir kavga başgöstermeye başladı. Bu kavganın İhvan’ı hızlı bir şekilde bölünmeye sürüklediği belirtiliyor..

İhvan’ın Yönetim Kurulu Başkanı Muhammed Bedii’in Mısır’da hapishaneye atılması sonucunda, İhvan Teşilatı başsız hale geldi. Mısır’daki darbeden sonra Katar ve Türkiye gibi ülkelere sığınan İhvan yöneticileri, İhvan’ın yurtdışında yaşça en büyük yöneticisi sayılan 71 yaşındaki Mahmud İzzet’i İhvan’ın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığına seçtiler. İhvan’ın yurtiçindeki direniş cephesini oluşturan Merkez Gençlik Komitesi ise Şubat 2014 tarihinde yaptığı oylamada, Asyut Üniversitesinin hocası Muhammed Kemal’ı teşkilatın işlerini yürütmekle görevlendirdi. Muhmud İzzet’in liderliğindeki cephenin, Şubat 2014’te yapılan oylamanın sonuçlarını kabul etmemesi üzerine iki cephe liderlik konusunda hummalı bir kavgaya tutuştu.

Merkez Gençlik Komitesi, geçen hafta yayınladığı bir bildiride, ‘son 5 yılda yaşanan olaylar, Mısır’daki devrimin başarıya kavuşması için daha cesur bir tavır almamız gerekirdi, kanımızın doğru olduğunu gösterdi. Şu anda yaşanan krizi yönetmek için sıramız geldi. Fakat bazı kardeşlerimizin saflarımızda görünmeye başlanan çatlağı, onarma yönündeki çabaları aksatmaya, bazılarının ise devrimden uzak olmalarına rağmen kontrol almaya çalıştığını gördük. Bunlar sadece cemaatı (tekilatı) bölmeye çalışmaktadır. Biz teşkilat gençliği olarak, cemaatın dokusunu korumakla, Rabia ve Nahda katliamı sonrasında sahneden tamamen kaybolan eski yöneticilerin liderlik yaptığı safı yarma tehlikesine karşı durmakla ilgileniyoruz’ diyerek, yurtdışındaki yöneticilerden Mısır’daki sahneden uzak kalmalarını ya da kendilerine arka olmalarını talep etti.

Hasan El Benna’nın devrimci mirasının korunacağı belirtilen bildiride, ‘Teşilatın kontrolünü ele geçirme ya da cunta rejimiyle anlaşma arayışlarında bulunan kişiler nedeniyle, biz devrimci mirasımzın kaybolmasına izin vermeyiz. Devrimin ateşi içlerimizde hala alevleniyor, hiç kimse onu söndüremez’ sözleri de yer aldı.

Bildiride dikkat çeken bir başka ifade ise şu şekildeydi: ‘Teslimiyetçi barışçılığı geçtik artık. Bu arada, Kasdettiği barışçılığın toplumla kavgaya girmek anlamına gelmediğini ifade etmek isteriz, tam tersine onunla (toplumla) iletişim şekillerini yeniden oluşturmak ve sorunlarıyla ilgilenmek anlamına gelmektedir’

İhvan'ın Mısır içinde seçilen yöneticisi Muhammed Kemal’ın liderliğindeki Merkez Gençlik Komitesinin bildirisini değerlendirilen siyasi uzmanlar, Muhammed Kemal ile Mahmud İzzet’in cepheleri arasında sadece liderlik kavgası değil, Teşilatin ilerleyen günlerde uygulayacağı yöntem ve ideoloji konusunda görüş ayrılığı da bulunduğunu belirtiyor.

Bu sırada, Kemal’ın cephesine ait olduğu düşünülen ‘İhvan Sesi’ adlı bir tweeter hesabında, İhvan’a bağlı yedi komitenin IŞİD’e biat ettiğine dair bilgiler de yer aldı. Cemaatül islamiye’nin eski liderlerinden Mahir Fergali, Bu konuyla ilgili yaptığı yorumda, ‘İhvan’a bağlı bir komitenin IŞİD’ biat ettiğini hiç zannetmiyorum. Fakat ihvan’a yakın olduğum için İhvan içinde devlete karşı silah taşımanın tek seçenek olduğunu düşünenlerin bulunduğunu söyleyebilirm’ iddiasında bulundu.

Bazı araştırmacılar, Muhammed Kemal’in barışçılıkten söz etmesinin İhvan’ın genç kadrosunu IŞİD’in saflarında yer almalarına zorlayacağı imasıyla, İzzet’in cephesine baskı yapmaya çalıştığını öne sürüyor.

Öte yandan, Mahmud İzzet’in yanında yer alan İbrahim Munir, son gelişmelerle ilgili açıklamasında, İhvan’ın içinde anlaşmazlık bulunmadığını, sadece ihvan’ın üst yöneticileri ile teşilatın bir üyesi arasında bir görüş ayrılığı bulunduğunu vurgulayarak, teşkilatın barışçı yolda kalacağını söyledi

Munir, ‘olanlar Genel Rehber Muhammed Bedii ve yardımcıların hepsedilmesinin ardından yapılan idari düzenlemelerden ibaret.. Bu düzenlemelerin sonucunda Mahmut İzzet Genel Rehber temsilci olarak seçildi’ dedi.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?