banner39

İhvan'da 'Şatır' çatlağı

Müslüman Kardeşler'in Şatır'ı cumhurbaşkanlığına aday göstermesi teşkilatın genç üyeleri arasında tepkiyle karşılandı

Ortadoğu 02.04.2012, 14:55 02.04.2012, 14:55
İhvan'da 'Şatır' çatlağı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır Müslüman kardeşler Teşkilatı'nın başkanlık yarışına katılması ve aday olarak Hayrat Şatır'ı göstermesi, birçok partinin ve siyasi gücün tepkisini çekti. Politikacılar, Şatır'ın adaylığını cemaat için intihar olarak nitelerken, aynı zamanda 25 Ocak devrimine karşı bir hareket olarak yorumluyorlar.

Müslüman kardeşler ise adaylarında vazgeçmeyeceklerini açıklayarak, Şatır'ı sonuna kadar destekleyeceklerinin altını çizdiler.

İhvan'a itiraz sadece partilerden ve diğer İslami akımlardan değil. Hareketin genç üyeleri de karara şiddetle karşı çıkarak, cemaatin bu adayla Mısır'ı bir felakete sürükleyeceğini söylediler. Genç üyeler adına konuşan Üsame Abdül hadi, "Şatır'ın adaylığı hem İhvan hem de Mısır için bir zulümdür. Şatır, milletin sorumluğunu taşıyamaz, 8o yıldır beklenen İslami hareket, birkaç ay içinde böyle bir adımla yakılıp yok edilmemelidir" dedi.

İhvan'ın önde gelen isimlerinden Kemal Helbavi ise, kararı öğrenire öğrenmez istifasını sundu ve Abdül Mun'im Ebu'l Fütuh'un başkanlık için desteklenmesi çağrısında bulundu. El Fütuh'un diğer partiler ve siyasiler tarafından daha çok kabul gördüğünü belirten Helbavi, Fütuh'un daha ileri görüşlü ve açık olduğunu ifade etti.

Abdu'l Mun'im Ebul Füttuh genç İhvan üyeleri tarafından da destekleniyor.

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü