İhvan'dan ABD'li elçiye: Ülkeyi terk et

İhvan yöneticilerinden İsam iryan, Mısır'daki darbeyi darbe olarak kabul etmeyen ABD'nin büyükelçisine ülşkeyi terk etme çağrısında bulundu

Ortadoğu 21.07.2013, 09:51 21.07.2013, 09:51
İhvan'dan ABD'li elçiye: Ülkeyi terk et

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) yöneticilerinden Isam el-İryan, ABD'nin Kahire Büyükelçisi Anne W. Patterson'a, büyükelçilik çalışanlarıyla Mısır'ı terk etme çağrısında bulundu.

İryan, başkent Kahire'deki Rabiatu'l Adeviyye Meydanı'nda toplanan darbe karşıtlarına yaptığı konuşmada, ABD'nin Kahire Büyükelçiliği'ndeki görevlilere seslenerek, "Hepinize güle güle" dedi.

ABD'yi, Mısır'da yaşanan "komplonun" planlayıcısı olmakla suçlayan Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) Başkan Yardımcısı İryan, "Yarın biz sizi göndermeden hemen bugün uçak biletlerinizi alın ve gidin" diye konuştu.

İryan, 3 Temmuz'da Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Abdulfettah es-Sisi liderliğinde Mısır ordusunun, ülkedeki dini önderleri de arkasına alarak, halkın taleplerine cevap verdikleri gerekçesiyle yönetime el koymasını ve Mursi'nin görevden uzaklaştırılmasını komplo olarak nitelendirdi.

İryan ayrıca, dün akşam Mansura kentinde meydana gelen olaylardan darbe yöneticilerinin sorumlu olduğunu belirtti.

Mısır'ın üçüncü büyük kenti olan Nil Deltası'ndaki Mansura'da dün akşam darbe karşıtı gösteri düzenleyen protestocuları hedef alan silahlı saldırıda 3 kadın hayatını kaybetmişti.

ABD Başkanı Barack Obama'nın, Mısır'da yaşananlar için "askeri darbe" ifadesini kullanmaması, İhvan yönetimi tarafından sert bir biçimde eleştiriliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?