İhvan'ın kapatılması davası ertelendi

Mısır'da, bir grup avukat tarafından Müslüman Kardeşler Hareketi'nin feshedilmesi istemiyle açılan 6 ayrı dava 12 Mart tarihine ertelendi.

Ortadoğu 02.01.2013, 01:28 02.01.2013, 01:28
İhvan'ın kapatılması davası ertelendi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır, Müslüman Kardeşler Hareketi'nin (İhvan) feshedilmesi, genel merkezi ile tüm şubelerinin kapatılması ve adının kullanımının yasaklanmasının görüşüldüğü 6 ayrı davayı 12 Mart tarihine ertelendi.

Mısır İdari Mahkemesi, bir grup avukatın, geçtiğimiz aylarda, Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın Sosyal İşler Bakanlığı'nın izni olmadan çalıştığı ve sivil toplum kuruluşları kanunlarına aykırı olduğu gerekçesiyle teşkilatın feshedilmesi, genel merkez ile tüm şubelerinin kapatılması, adının kullanımının yasaklanması ve banka hesaplarının dondurulması istemiyle açılan 6 ayrı davayı 1 Ocak 2013 tarihine erteleme kararı aldı.

İhvan'a dava açan avukatlardan Vail Said, yaptığı açıklamada, bugünkü oturumda 1952 yılından bu yana teşkilatın kapatılması için verilen kararlardan oluşan bir klasörü mahkemeye sunduğunu belirtti.

Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın avukatlarından Ebubekir et-Tarabili ise duruşma sonrası yaptığı açıklamada, Cemal Abdunnasır döneminde İhvan'ın kapatılması yönünde karar verildiğini ancak daha sonra bu kararın iptal edildiğini ifade ederek, bugünkü duruşmada, Danıştay Başkanı Cebrail Cad'ın, İhvan'ın kapatılmaması yönündeki verdiği kararı mahkemeye sunması için duruşmaya katılmasını istediklerini belirtti.

Müslüman Kardeşler Teşkilatı hakkında açılan davaların ilk duruşması 20 Kasım 2012'de yapılmıştı.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?