banner39

İhvan'ın partisine Hristiyan vekil başkan

İhvan'ın siyasi kolu Hürriyet ve Adalet partisi'nin (HAP) işlerini bir hristiyan yürütüyor

Ortadoğu 14.09.2013, 13:40 14.09.2013, 17:01
İhvan'ın partisine Hristiyan vekil başkan

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Müslüman Kardeşlerin siyasi kanadı Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP), HAP başkan yardımcısı Hristiyan düşünür Dr. Refik Habib, şu anda hapiste yatan HAP Genel Başkanı Saad El-Katatni görevine geri dönünceye kadar partinin genel başkanlığına vekaleten atandı.

Refik Habib'in Saad El-Katatni'nin yerine partinin yeni başkanı olarak seçilmediğini vurgulayan HAP yürütme kurulu üyesi  Amr Drag, partinin başkanının ancak Merkez Karar Yönetim Kurulu(MKYK) tarafından seçildiğini, onun ise zaten hiç toplanmadığını kaydetti.

Partiye yeni bir başkan seçmeyi hiç düşünmediklerini ifade eden Drag, Katatni'nin hala partinin başkanı olduğunu, Katatni'ye mahkeme tarafından daha nihai hüküm verilmediğini belirtti

'Partinin içtüzüğüne göre, parti başkanının görevini yerine getirmesini engelleyecek bir durum olursa, onun görevini yardımcısı yapar' açıklamasında bulunan Drag, 'Başkan Katatni'nin 2 yardımcısı var; birisi İsam İryan, öteki de Refik Habib. İryan, güvenlik güçleri tarafından arandığı için Başkanın görevini Rafik Habib'e devredildi' şeklinde konuştu

Drag, Refik Habib'in daha önce HAP'den ayrılmak için istifasını sunduğu iddiasını yalanladı

Böylelikle, Habib, bir islami partinin başkanlığını yapan ilk Hristiyan oldu.

Başsavcılık, geçen çarşamba günü, Katatni de dahil 12 İhvan liderini Müslüman Kardeşlerin Rehberlik Merkezinin önünde göstericilerin öldürülmesine tahrik suçlamasıyla Ağır Ceza mahkemesine sevketme kararını vermişti.

MURSİ'NİN AVUKATLARI: DARBE YÖNETİMİNİ VE KARARLARINI TANIMIYORUZ

Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin hukuk ekibi basın sözcüsü Mustafa Azab, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "darbe yönetimi" olarak nitelendirdiği mevcut yönetimin kararlarını tanımadıklarını dile getirerek, "Suçlamalar ne olursa olsun biz bu darbe yönetiminin hiçbir kararını tanımıyoruz.  Mısır Cumhurbaşkanı Mursi'nin, yargılanmayı reddettiği bu komedi oyunu karşısındaki tutumunu biz de benimsiyor ve seçilmiş cumhurbaşkanı olanMursi hakkında soruşturma açılması ve yargılanmasına karşı çıkıyoruz" diye konuştu.

Mursi'nin alıkonulduğu yer hakkında hiç kimsenin  bilgisi olmadığını vurgulayan Azab sözlerini şöyle sürdürdü:

"Mursi'ye yöneltilen ithamlar, sonunda idam ya da müebbet olan suçlamalar. Başsavcılık şu anda darbe yönetiminin köşe taşlarından biri. Tamamen darbecilerin iradesiyle yönetiliyor. Bu nedenle anayasal hakkımızı elde edip, ülke bir hukuk devleti olana kadar barışçıl bir şekilde mücadelemizi sürdüreceğiz."

Mısır Başsavcılığı, dün, "Hamas ile iş birliği yaparak casusluk faaliyetlerinde bulunmak", "Mısır güvenlik güçlerine ait kurumlara saldırı düzenlemek", "25 Ocak 2011 devrimi sırasında Vadi Natrun Hapishanesi'nden firar etmek ve hapishaneyi kasten ateşe vererek mahkumların kaçmasına sebebiyet vermek" suçlamalarıyla açılan soruşturma kapsamında Mursi'nin tutukluluk halinin 30 gün uzatılmasına karar vermişti.

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?