İhvan'ın yasaklanmasına dair karar henüz yok

Mısır'da İhvan'ın yasaklandığına dair alınmış bir karar olmadığı, kararın önümüzdeki günlerde alınacağı bildirildi

İhvan'ın yasaklanmasına dair karar henüz yok

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'da Müslüman Kardeşler Derneği'nin kapatılmasına ilişkin kararın henüz verilmediği bildirildi. El Cezire televizyonu, Müslüman Kardeşler'in yasaklandığı haberini Mısır hükümetinin yalanladığını söyledi. Kaynaklar ise ilk gelen haberin doğru olduğunu ve şu anda bir nabız yoklaması operasyonun yapıldığını belirtiyor. Diplomatik kaynaklar da Müslüman Kardeşler Derneği'nin kapatılmasıyla ilgili kararın önümüzdeki günlerde alınmasının beklendiğini söylüyor.

El Cezire'ye göre hükümetten yetkililer, bazı medya kuruluşları tarafından yayınlanan Müslüman Kardeşler Derneği hakkında kapatılma kararı çıkarıldığı yönündeki haberleri yalanlayarak, bu konuda henüz Mısır makamları tarafından bir karar alınmadığını ifade etti. Kapatma kararının önümüzdeki günlerde alınabileceğini belirten yetkililer, Müslüman Kardeşler Derneği'nin kendilerine yöneltilen ateşli silah bulundurma ve diğer suçlamalar hakkında Sosyal Dayanışma Bakanlığı'na itiraz etme sürelerinin dün mesai bitiminde sona erdiğini de söyledi.

Mısır'da Sosyal Dayanışma Bakanlığı'nın, kuruluş aşamasında belirlenen tüzüğe aykırı faaliyetlerde bulunduğu tespit edilen sivil toplum kuruluşlarını kapatma yetkisi bulunuyor.

Mısır Sosyal Yardımlaşma Bakanı Ahmed Ber'i, düzenlediği basın toplantısında, "Müslüman Kardeşler Derneği'ne kendilerine yöneltilen suçlamaları savunmaları için üç kez çağrıda bulunduk. Kendilerine tanınan sürenin bitimine kadar bir cevap alınmazsa derneğin kapatılmasına yönelik kanuni işlemleri başlatacağız" ifadelerini kullanmıştı.

Bugün resmi El Ahbar adlı gazetede, Mısır Sosyal Dayanışma Bakanlığı Sözcüsü Hani Mahana'nın "Bakanlar Müslüman Kardeşler'i kapatma kararı aldı ancak karar gelecek hafta basın toplantısı ile duyurulacak" dediği yer almıştı.

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2013, 15:59
banner53
YORUM EKLE

banner39