banner15

İİT, okul ve hastane bombalayan Esad'ı kınadı

İİT, Esa güçlerinin Doğu Guta'daki bir ilkokul ve hastaneye hava saldırısı düzenlemesini kınadı

İİT, okul ve hastane bombalayan Esad'ı kınadı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İslam İşbirliği Teşkilatı, (İİT) Esad güçlerinin başkent Şam'ın Doğu Guta ilçesinde bir ilkokul ve hastaneye düzenlediği saldırıyı kınadı.

İİT Genel Sekreteri Iyad Medeni tarafından yapılan yazılı açıklamada, "İİT, Esad güçlerinin Doğu Guta'nın Deyr Asafir beldesinde bir ilkokul ve hastaneye hava saldırısı düzenleyerek yapılan iğrenç katliamı kınıyor. Bu saldırılar kısmi ateşkesi ve siyasi çözüm bulunması için yürütülen uluslararası çabaları aksatmaktadır." ifadeleri kullanıldı.

Esad rejimi tarafından işlenen bu tür seri cinayet ve katliamların kısmi ateşkes antlaşmasının ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) ilgili kararlarının ihlali olduğunu belirten Medeni, Suriye'deki tek çözümün siyasi yolla olacağını vurgulayarak, uluslararası toplumdan "ateşkesi ihlal ve saldırıları durdurmak için" Esad rejimine baskı yapmaları çağrısında bulundu.

Esad rejimine bağlı savaş uçaklarının 31 Mart'ta Doğu Guta'nın Deyr Asafir beldesindeki bir ilkokul ve hastaneye düzenlediği saldırıda çoğu kadın ve çocuk olmak üzere en az 30 sivil hayatını kaybetmişti.

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2016, 15:10
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48