banner39

İİT'ten nükleer silahlardan arınma çağrısı

İİT, uluslararası toplumun Ortadoğu ülkelerinin nükleer silahlardan arınması için ciddi çalışmalar yapmasını istedi

Ortadoğu 17.01.2016, 17:47 17.01.2016, 17:47
İİT'ten nükleer silahlardan arınma çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), uluslararası topluma, Ortadoğu'da nükleer silahlardan arındırılmış bölgenin inşası için çalışmalarında ciddi olma çağrısında bulundu.

İİT'den yapılan yazılı açıklamada, İran ile varılan nükleer anlaşmanın uygulanması ve bunun üzerine İran üzerindeki ekonomik yaptırımların kaldırılmasının İİT tarafından memnuniyetle karşılandığı belirtilerek, uluslararası toplumdan, Ortadoğu'da nükleer silahlardan arındırılmış bölgenin inşası için çalışmalarında ciddi olması istendi.

İİT'nin, taraflardan uluslararası sözleşme ve antlaşmalar çerçevesinde İran ile varılan nükleer anlaşmanın maddelerine bağlı kalmalarının beklendiği aktarılan açıklamada, "İİT üyesi ülkelerin uluslararası barış ve güvenliğe katkı sağlaması gerekir. Ayrıca üye ülkelerin, kendi aralarında ve diğer ülkelerle olan ilişkilerini karşılıklı iş birliği, birbirinin içişlerine müdahale etmeme ve iyi komşuluk üzerine inşa etmeleri gerekir" denildi.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA), İran'ın 14 Temmuz'da kabul edilen nükleer anlaşmaya uygun olarak gerekli önlemleri yerine getirdiğini onaylamış, bu kararın ardından, Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, dün, İran'a uygulanan ekonomik ve finansal yaptırımların kaldırıldığını açıklamıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?