banner15

IKBY, Irak hükümetine destek istedi

IKBY Başbakanlığı "Irak'ın istikrarı, güvenliği, kamu kurum ve kuruluşlarının korunması adına Kürdistan hükümeti olarak Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'nin hükümetine tam desteğimizi belirtiyoruz" açıklamasında bulundu

IKBY, Irak hükümetine destek istedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanlığı, "halkın haklarını talep ettiği gösterilerde provokasyon tehlikesine" dikkati çekerek, ülkenin istikrarı adına Haydar el-İbadi başkanlığındaki hükümete tam destek verdiklerini bildirdi.

Irak'ın başkenti Bağdat'ta dün meydana gelen olaylar üzerine IKBY Başbakanlık resmi internet sitesinden yapılan yazılı açıklamada, "Halkın ve haklarının provokasyon ve karışıklığın çıkarılması için kullanılmasına şiddetle karşıyız. Irak'ta refahın ve istikrarın temin edilmesi için halk tarafından talep edilen tüm çağrılara destek veriyoruz." denildi.

Haklı taleplerin barışçıl bir şekilde dile getirilmesi gerektiği vurgulanan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Hak talepleri, devlet kurum ve kuruluşlarına saldırmak, yasaların çiğnenmesi, provokasyon ve karışıklık çıkarılmasının sebebi olarak görülmemelidir. Bu şekilde eylemler hak edilen hakların ortadan kalkmasına yol açar. Irak'ın istikrarı, güvenliği, kamu kurum ve kuruluşlarının korunması adına Kürdistan hükümeti olarak Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'nin hükümetine tam desteğimizi belirtiyoruz."

Bağdat'ta reform talebiyle gösteriler düzenleyen Şii lider Mukteda es-Sadr yanlıları, dün hükümet binalarının bulunduğu Yeşil Bölge'yi ihlal ederek meclis binası ve Başbakanlık ofisini basmıştı. Göstericiler ve güvenlik güçleri arasında çıkan arbedede 21 kişi yaralanmıştı.

Sadr yanlısı göstericiler, 30 Nisan'da da yine Yeşil Bölge'ye girip meclis binasını basarak bir gün boyunca oturma eylemi düzenlemiş, daha sonra geri çekilmişti.

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2016, 17:40
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48