banner39

IKBY: Kantonları tanımamız sözkonu değil

IKBY Sözcüsü Sefin Dizayi, "Kobani, Afrin ve Cizire kantonlarını" resmi olarak kabul etmelerinin söz konusu olmadığını söyledi

Ortadoğu 26.10.2014, 17:01 26.10.2014, 17:10
IKBY: Kantonları tanımamız sözkonu değil

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Hükümeti Sözcüsü Sefin Dizayi, Suriye'nin kuzeyindeki kantonları tanıdıklarına yönelik iddiaların doğru olmadığını belirtti.

Dizayi, Peşmergenin Kobani'ye gönderilmesi, Suriyeli Kürt partilerinin anlaşması ve IKBY-Türkiye ilişkileriyle ilgili AA muhabirine değerlendirmede bulundu. 

Suriye'de geçen ocak ayında ilan edilen "Kobani, Afrin ve Cizire kantonlarını" resmi olarak kabul etmelerinin söz konusu olmadığını ifade eden Dizayi, konuyla ilgili IKBY parlamentosu tarafından yapılan açıklamaya bakmak gerektiğini söyledi.

Söz konusu açıklamada kantonların kabul edilmesinden bahsedilmediğini aktaran Dizayi, ifadenin, "Rojava Kürdistanı'ndaki halkın iradesine saygı duyulmalıdır. Kendilerini her şekilde yönetme hakları vardır" şeklinde olduğunu belirterek, "Burada kastedilen bugünkü durum da olabilir, gelecekteki statü de. Hükümet olarak Kürdistan parlamentosunun alacağı kararları şüphesiz önemsiyoruz. Fakat alınan kararda kantonların kabul edilmesinden söz edilmiyor. Sadece Rojava halkının iradesine saygı gösterilmesi isteniyor" değerlendirmesinde bulundu.

"IKBY parlamentosunun, başka bir ülkedeki durumla ilgili siyaset yapamayacağına" dikkati çeken Dizayi, "Çünkü orası Suriye sınırları içindedir ve bağımsız bir ülkenin topraklarıdır" dedi.

İsim vermeden PYD'yi uyaran Dizayi, Suriye'nin kuzeyinde siyasi bir tarafın, gelecekte tek başına alacağı kararların değerlendirmeye muhtaç olduğunu dile getirdi.

PEŞMERGENİN KOBANİ'YE GİDİŞİ

Dizayi, Peşmergenin Kobani'ye geçişine ilişkin ise "Suriye'deki Kürt halkının katliamlar ve felaketlerle karşı karşıya kaldığı bir süreçte, Kobani'de olmak ulusal bir görevdir. Siviller katliamla yüz yüze ise buna müdahale etmek gerekiyor. Bu noktada sınırlar aşılır. Kürdistan bölgesi, Irak'ın bir parçasıdır. Ancak atılan bu adımların arkasında uluslararası bir ittifak söz konusu. Türkiye, Peşmergenin topraklarından geçişine izin veriyor. ABD bunu destekliyor" şeklinde konuştu. 

Merkezi Irak hükümetinin de Peşmergenin Kobani'ye geçme meselesinden haberdar edildiğini aktaran Dizayi, "Şu ana kadar olumlu veya olumsuz karşıladıklarına ilişkin bir görüş bildirmediler. Ancak sınırların aşılması meselesi, ister Kobani'de olsun, ister yarın Kamışlı'da veya Musul'da olsun, bu tehlikenin bertaraf edilmesi ulusal bir görevdir ve bütün özgürlük yanlılarının isteğidir" ifadesini kullandı. 

"Peşmerge güçlerinin daha ziyade Rojava'da savaşanlara destek amacıyla gittiğini" ifade eden Dizayi, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Gelecekte savaş meydanındaki durum nasıl değişir ve neyi gerektirir, görüp ona göre değerlendirmek lazım. Peşmergeler, gidip durumu yerinde gördükten sonra mesele daha iyi anlaşılır. İlk birliklerin Kobani'ye varmasının ardından Sayın Mesut Barzani ve Peşmerge Bakanlığı yeni güçlerin gönderilip gönderilmeyeceğine karar verir. Diğer yandan yardımların Kobani'ye ne şekilde ve ne zaman yapılacağı da tamamen onların bilgisi ve yetkisi dahilindedir. Koalisyon güçlerinin savaşçılara yaptığı yardım da şüphesiz ki çok önemlidir."

SURİYELİ KÜRT PARTİLERİN ANLAŞMASI

IKBY Hükümeti Sözcüsü Sefin Dizayi, Suriyeli Kürt partilerin, Duhok'ta anlaşmalarını memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, "Bölgedeki siyasi gelişmelerin ve dengelerin değişmesi nedeniyle yeni bir durum ortaya çıktı. Rojava Kürtlerinin bugün her zamankinden daha fazla birliğe, dayanışmaya ve tek sesliliğe ihtiyacı var. Şartlara uygun adımlar atmaları gerekiyor. Kürdistan Bölge Başkanı'nın gözetiminde siyasetçiler, partiler ve diğer taraflar toplanıp anlaşmaya vardı. Bu, bizim açımızdan çok sevindiricidir" değerlendirmesinde bulundu. 

ABD'NİN ÜS KURACAĞI İDDİASI

Dizayi, ABD'nin, Erbil'de "askeri üs" kuracağı iddialarına ilişkin, "Bu konu üzerinde sadece konuşulmuştur. Ancak şu ana kadar alınmış bir karar yok. Nihai neticeye varılmış değil. Şüphesiz ABD, karar alınmadan Bağdat hükümetini bilgilendirecektir" diye konuştu.

IŞİD'in "özgür dünya için büyük tehlike" olduğunu vurgulayan Dizayi, şu ifadeleri kullandı:

"Bu örgüt, insani temel değerlere, demokrasiye ve özgürlüklere karşıdır. IŞİD sadece Suriye ve Irak için tehdit değil. Bugün için söz konusu iki ülkeyi dehedefine almış ancak daha sonra ABD, AB ülkeleri, Türkiye ve diğer devletleri de hedefleyeceği sır değil. Son günlerde ABD ve Kanada'da gelişen olayları hep birlikte izledik. O nedenle bu tehlike, herkes içindir."

IŞİD SORUNU

IŞİD konusunda tehlikeli gördükleri hususları Türkiyeli yetkililere aktardıkları bilgisini paylaşan Dizayi, şunları kaydetti:

"Şüphesiz ki her ülke kendi kararını verir. IŞİD’in oluşturduğu tehlikeye ve tehdide karşı herkes kendine göre önlemler alır. Türkiye de aynı endişeyi taşıyor. Fakat nasıl karşı koyacağı ve mücadele edeceği Türkiye'yle ilgili bir konudur. Buna kendileri karar verir."

TÜRKİYE IKBY İLİŞKİLERİ

Türkiye ile IKBY ilişkilerine de değinen Dizayi, "Kürdistan hükümeti olarak Türkiye ile ilişkilerimizi olağan görüyoruz. Ekonomik, sosyal, siyasi ve güvenlik açısından Türkiye'yi çok önemli bir komşu olarak değerlendiriyoruz. İlişkilerimiz de normal seyrinde devam ediyor. İlerletmeye ve güçlendirmeye devam edeceğiz" görüşünü dile getirdi. 

Dizayi, Türkiye ile askeri noktada da uyum içinde çalıştıklarını anlatarak, şunları söyledi:

"Türkiye, Peşmergenin kendi topraklarından geçişine izin verdi. Bu, kendi başına büyük bir kazanım ve atılmış önemli bir adımdır. Ancak Peşmergeye izin verdi. Bu, hem siyasi hem de manevi açıdan büyük bir kazanımdır."

IKBY Hükümeti Sözcüsü Sefin Dizayi, Ankara ile dostluk ve sağlam temeller üzerine kurulan güçlü ilişkilerinin olduğunu sözlerine ekledi.

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?