IKBY Lübnan'da DEAŞ ile yapılan ateşkesten tedirgin

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), Lübnan'da DEAŞ ile varılan ateşkes sonucu, örgüt militanlarının Irak sınırına getirilmesinden endişe duyulduğunu bildirdi.

IKBY Lübnan'da DEAŞ ile yapılan ateşkesten tedirgin

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Güvenlik Meclisinden yapılan yazılı açıklamada, "DEAŞ teröristleri ile Lübnan Hizbullah'ı ve Suriye rejiminin anlaşması sonucu, yüzlerce DEAŞ militanı silahlarıyla Lübnan sınırından Irak sınırına gönderildi. Büyük kuşku ve soru işaretleri uyandıran konudan kaygılıyız." denildi.

Meclis, bölgedeki ilgili tarafların bu durum karşısında "ciddi tutum sergilemesi" çağrısında bulundu.

Irak Meclisi Güvenlik ve Savunma Komitesi üyesi Muhammed Kerbuli de konuya dair yaptığı yazılı açıklamada, DEAŞ militanlarının Irak sınırına getirilmesinin "riskli bir durum" olduğunu belirterek, merkezi yönetimi söz konusu eylemin perde arkasını öğrenmeye çağırdı.

Başbakan Haydar el-İbadi de dünkü basın toplantısında şunları söylemişti:

"Bu bizim için endişe vericidir ve Irak halkına kötülüktür. Irak ile konu hakkında istişare olmasını dilerdik. Terörü bir bölgeden diğerine intikal ettirmek yerine bitirmek istiyoruz. Terörle müzakerenin gerekçesi olmaz. Suriye yönetiminden konuyu gözden geçirmesini istiyoruz ve onlarla her türlü iş birliğine hazırız."

Öte yandan bu duruma tepki gösteren Iraklı sosyal medya kullanıcıları, Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah'ı hedef alan paylaşımlarda bulunuyor.

NE OLMUŞTU?

Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah 25 Ağustos cuma günü yaptığı açıklamada, Lübnan-Suriye sınırını DEAŞ'tan temizlemeyi amaçladıklarını belirterek, örgütün müzakerelere başlamak için Hizbullah ile iletişime geçtiğini söylemişti. Nasrallah, müzakerelerde DEAŞ tarafından kaçırılan 9 Lübnan askerinin akıbetinin de ele alındığını ve Beşşar Esed rejiminin de görüşmelere katıldığını kaydetmişti.

Lübnan ordusu da 19 Ağustos'ta terör örgütü DEAŞ'a karşı başlattığı "Dağların Şafağı" operasyonunda, 27 Ağustos'ta ateşkes ilan etmişti. Ateşkes kararının, DEAŞ'ın 2014'te kaçırdığı 9 Lübnan askerinin cesedini Lübnan'a teslimine karşılık, terör örgütünün Suriye'nin Deyrizor şehrine çekilmesiyle ilgili süren müzakereler kapsamında alındığı belirtilmişti.

 

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2017, 12:34
banner53
YORUM EKLE

banner39