banner15

IKBY'den İbadi'nin teknokrat hükümetine eleştiri

IKBY'deki siyasi partiler, Irak Başbakanı İbadi'nin kurmak istediği teknokrat hükümetini eleştirdi

IKBY'den İbadi'nin teknokrat hükümetine eleştiri

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki (IKBY) siyasi partiler, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'nin kurmak istediği teknokrat hükümetini eleştirerek, "Teknokrat hükümet kurma bahanesiyle ülkenin içerisinde olduğu kriz ve tehlikeli gerginliklere perde çekilmek isteniyor" değerlendirmesinde bulunuldu.

IKBY'nin Süleymaniye kentinde, Bağdat'taki siyasi gelişmeleri ele almak için Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB), İslami Birlik Partisi (Yekgırtu) ve İslami Toplum Partisi (Komela) politbüro üyeleri ile temsilcileri bir araya geldi.

Parti sorumluları basına kapalı yaklaşık iki saatlik görüşme gerçekleştirdi. Daha sonra, Irak'taki siyasi gelişmelere ilişkin ortak yazılı açıklama yayımlandı.

Açıklamada teknokrat hükümetin kurulma amacı eleştirilerek, şunlar kaydedildi:

"Teknokrat hükümet kurma bahanesiyle ülkenin içerisinde olduğu kriz ve tehlikeli gerginliklere perde çekilmek isteniyor. Bu vesileyle Kürt, Türkmen ve diğer oluşumlar da devre dışı bırakılarak, ulusal uzlaşma sonlandırılmaya çalışılıyor. Erbil-Bağdat arasındaki ilişkilerin normalleşmesi dahil Irak'taki tüm sorunlar, ulusal uzlaşı ve siyasi anlaşmanın uygulanmasıyla çözüme kavuşacaktır."

Toplantıya muhalefetin başını çeken Goran (Değişim) Hareketi katılmadı.

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2016, 18:49
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48