banner39

İkinci Süveyş Kanalı yarın açılıyor

Süveyş Kanalı’nda oluşan yükü hafifletmek amacıyla yapımına başlanan ikinci Süveyş Kanalı’nda inşaat işlemleri tamamlandı. Kanalda ulaşım yarın başlayacak

Ortadoğu 05.08.2015, 15:56 06.08.2015, 10:57
İkinci Süveyş Kanalı yarın açılıyor

İslam Osmanoğlu/ Dünya Bülteni - Kahire

Açılışı yarın yapılacak yeni Süveyş Kanalı için hummalı tören hazırlıkları sürüyor. Bölgede ulaşım konusunda büyük bir avantaj sağlayacak.yeni kanalın açılışına, onur konuğu olarak Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın yanı sıra, Arap ve Batı dünyasından üst düzey yetkililer de katılacak. Tören öncesi Uluslararası Kahire Havaalanı yolcu trafiğinde artış gözlemleniyor. Havaalanı yetkilileri, bugün törene katılmak için farklı ülkelerden yaklaşık 800 kişinin geldiğini ifade etti.

10 YILDA 47 MİLYAR DOLAR GELİR

Süveyş Kanalı işletme şirketinden yapılan yazılı bildiride, eski Süveyş kanalının son 10 yılda 47 milyar dolar gelir sağladığı, bu süre içerisinde kanal üzerinden 183 bin geminin geçiş yaptığı duyuruldu. Süveyş Kanalı’nın mevcut yükü kaldıramaması ve yükün artması ile birlikte yapımına karar verilen ve 72 kilometre uzunluğunda, 24 metre derinliğinde olan yeni Süveyş Kanalı, aynı zamanda çift taraflı trafiğin gerçekleşmesini de sağlıyor. Şu anda günde 49 geminin geçiş yapabildiği kanaldan, yeni Süveyş Kanalı’nın hizmete girmesi ile birlikte günde 99 gemiye kadar geçiş yapılabilecek. 

Mısır hükümeti tarafından yürütülen projenin tüm adımlarında özel bir şekilde denetimler yapılırken, güvenlik konusuna da çok fazla önem verildi. Üç yıl içinde bitirilmesi planan kanal bir yıldan az sürede kazıldı ve hizmete hazır hale getirildi.

 


Yeni Süveyş kanalını yapan konsorsiyumun içindeki BAE Milli Sondaj ve Deniz Dibi Tarama A.Ş’nin yanı sıra Hollandalı Boskalis ve Van Oord ile Belçikalı Jan de Nul şirketinin dünyada derin tarama ve sondaj alanında kullanılan makinelerin yüzde 70’ine sahip olduğunu belirterek, kanaldaki kazım alanının 4’e bölünmesinin ardından kanalı zamanında bitirilmesinin mümükün hale geldiğini anlattı.

YENİ KANALIN SEMBOLÜ TANRIÇA İSİS!

Yarın açılışı yapılacak olan yeni kanalın başlangıcına ise tanrıça İSİS heykeli yerleştirildi. "Tanrıça" İSİS, Mısır'ın firavunlar tarihinde önemli bir yere sahip. Tedaviyi ve büyüyü simgeleyen İSİS'in aynı zamanda, rüzgarların, yağmurların, ırmakların ve gemilerin hükmedicisi olduğuna inanılıyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?