banner39

IKYB yönetimi ABD yardımlarından memnun

IKYB yönetimi, ABD yönetiminin peşmerge güçlerine vereceği 415 milyon doların çok krıtik olduğunu açıkladı

Ortadoğu 21.04.2016, 19:47 21.04.2016, 19:48
IKYB yönetimi ABD yardımlarından memnun

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakan Yardımcısı Kubat Talabani, "ABD'nin Peşmerge güçlerine vereceği mali yardıma çok ihtiyaç var ve önemli bir süreçte gönderiliyor." dedi.

Talabani, Erbil kentinde kısa bir süre önce ABD'ye yaptığı ziyareti ve bölgedeki gelişmeleri değerlendirmek için basın toplantısı düzenledi.

ABD'nin Peşmerge güçlerine vereceği 415 milyon dolarlık mali yardımın çok önemli bir döneme denk geldiğini belirten Talabani, "ABD'nin Peşmerge güçlerine vereceği mali yardıma çok ihtiyaç var ve önemli bir süreçte gönderiliyor. Bu yardım, Kürdistan bölgesinin üzerindeki bir kısım yükü hafifletecektir. Söz konusu paranın teslim edilmesi ve kullanılması için kısa bir süre içerisinde ABD'li yetkililer ile bir araya geleceğiz." ifadelerini kullandı.

Washington'dan verilen yardım kararının başka bir önem de taşıdığını aktaran Talabani, "ABD'den gelecek mali destek diğer ülkelerin de yardım eli uzatmasına kapı açıyor." yorumunu yaptı.

PETROL BORU HATLARI

IKBY'nin İran'a boru hatlarıyla petrol ihraç edip etmeyeceği sorusu üzerine Talabani, "Şu ana kadar bu konuda herhangi bir anlaşma yapılmadı ancak Kürdistan bölgesinde bir heyet birkaç defa İran'da temaslarda bulundu. Kürdistan bölgesi petrol ve gazın ihraç edilmesi için başka bir kapısının da olmasını istiyor." cevabını verdi.

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, önceki hafta Irak'ın başkenti Bağdat'taki temasları sırasında, terörle mücadele çerçevesinde Peşmerge güçlerine 415 milyon dolarlık mali yardımın yapılacağını belirtmişti.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?