IMF'den Mısır'a 2 milyar dolarlık yeşil ışık

Mısır Yönetimi, iç borçlarının yükselmesinin ardından dıştan borçlanmaya yöneldi IMF ülkeye 2 milyar dolarlık yardım paketi için görüşmelerin devam ettiğini açıkladı

Ortadoğu 14.11.2016, 14:02 14.11.2016, 18:54
IMF'den Mısır'a 2 milyar dolarlık yeşil ışık

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır Merkez Bankası perşembe günü yaptığı açıklamada Uluslararası Merkez Bankası (IMF) ile, ülkede yaşanan dolar krizi için döviz rezervleri artırmayı hedefleyen 2 milyar dolarlık bir finansman anlaşmasının müzakere edildiğini bildirdi.

Mısır 2011 yılında başlayan ayaklanmalardan bu yana siyasi ve ekonomik çalkantı ile hırpalanmış ekonomisini canlandırmak için çeşitli finans kuruluşlardan milyarlarca dolar yardım müzakerelerinde bulundu.

Mısır'ın darbeyle gelen Cumhurbaşkanı Abdulfettah Es-Sisi'nin ısrarla kumak istediği 'Yeni Süveyş Kanalı' projesi için halktan yılda yüzde 15 oranında faizli 3 yıllık yatırım belgeleri karşılığında 65 milyar pound (4 milyar dolar) ve ülkenin geçirdiği krizi atlatmak için yurtiçindeki bankalardan milyarca dolar borçlanmasının ardından Mısır hükümeti, dıştan borçlanmaya yöneldi.

İRLANDA BORSASINDA KURTULUŞ ARAYIŞI

Mısır hükümeti, dolar farkından kaynaklanan bütçe açığını kapatmak için 4 milyar dolarlık tahvil çıkaracağını, İrlanda borsasında arzedeceğini duyurdu. Mısır maliye Bakanlığı tarafından yayaınlanan bildiriye göre, tahvillerin vadeleri 1 ile 12 yıl arası, faizleri ise yüzde 4,6 ile 7 arası olacak.

İrlanda borsasında prosdürlerin hızlı olduğu için sözkonusu tahvilleri orada arzetmeye karar verildiği belirtildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?