İngiliz gazetesi: Esad misillemeden çekinir

Daily Telegraph Gazetesi, Suriye savaşının NATO sınırlarını da tehdit etmeye başladığını fakat Esad'ın Türkiye'ye karşılık vermekten çekindiğini yazdı

İngiliz gazetesi: Esad misillemeden çekinir

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türk savaş uçaklarının dün sınırı ihlal eden Suriye uçağını düşürmesinin yankıları tüm dünyada devam ediyor. İngiltere'de yayımlanan Daily Telegraph gazetesi, uçağın düşürülmesiyle ilgili haberinde savaşın NATO'nun doğu sınırını tehdit etmeye başladığını savundu.

Haberde Başbakan Erdoğan'ın Suriye uçağının düşürüldüğünü Kocaeli'deki seçim mitinginde duyurduğu belirtildi ve  gelişmenin Twitter'ı kapatması nedeniyle dikkatlerin Erdoğan'ın üzerinde toplandığı ve Başbakan'ın diktatör gibi davrandığı suçlamalarına hedef olduğu bir haftanın ardından yaşandığı ifade edildi. Gazete CHP'nin uçağın düşürülmesini diktatör olarak tanımladığı Erdoğan'ın savaş yürüyüşü olarak yorumladığına da değinere partisinin ise Erdoğan'a destek verdiğini kaydetti.

Gazete, haberinde şu ifadeleri kullandı:

"Geçen hafta Twitter yasağını eleştiren Cumhurbaşkanı Gül, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'e kutlama mesajı gönderdi. Erdoğan'ın son aylarda sık sık başvurduğu Batı karşıtı söylemine rağmen Türkiye hâlâ NATO üyesi ve topraklarına yönelik bir saldırı, teoride, beşinci madde uyarınca NATO'nun müdahalesini gerektiriyor. Suriye, uçağın düşürülmesine sert tepki verdi ancak bir askeri karşılıktan söz etmedi."

Aynı gazetede yer alan Richard Spencer imzalı bir analizde ise, 'sınırda yaşanan bu olayın, Esad'a karşı yürütülen savaşın ne kadar yanı başımızda olduğunu gösteriyor" denildi. Analizde şu ifadelere yer verildi:

"Türkiye NATO'nun önemli ve değerli bir üyesi. Eski Sovyetler Birliği, İran ve Arap dünyasıyla sınır komşusu. Sınırlarında olanlar, NATO sözleşmesinde saldırıya uğramaları halinde diğer üyelerin yardımına koşulmasını öngören madde uyarınca İngiltere için de önemli. Ne hükümet ne de kamuoyu bunu istese de bu, İngiltere'nin de kolayca savaşın içine çekilebileceğini gösteriyor.

Fakat pratikte durum öyle değil. İttifak sözleşmesinin meşru müdafaa sözleşmesi, İngiltere'nin savaşın içine çekilme ihtimalini azaltıyor. Bunun nedeni başından beri Esad'ın Batı'nın Rusya'nın vetosuna takılmamak için BM Güvenlik Konseyi'ni by-pass ederek askeri müdahaleyi hukuki açıdan haklı gösterecek bir gerekçe aradığını biliyor. Türkiye'ye misilleme, bu gerekçeyi sağlayacak. Bu nedenle Esad'ın kendini frenlemesi muhtemel."

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2014, 13:35
banner53
YORUM EKLE

banner39