İngiliz meclisinden bir heyet İran'da

İngiltere eski Dışişleri Bakanı Straw başkanlığındaki parlamento heyeti, Tahran'da İran-İngiltere Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Abbas Ali Mansuri ile görüştü.

İngiliz meclisinden bir heyet İran'da

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

İngiltere Parlamentosu'nun İran-İngiltere Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı ve eski Dışişleri Bakanı Jack Straw, “İran ile 5+1 arasında Cenevre’de imzalanan nükleer anlaşmadan oldukça umutluyum” dedi.

İran Meclisi İran-İngiltere Parlamentolararası Dostluk Grubu’nun davetiyle Tahran’a gelen Straw başkanlığındaki dört kişilik heyet, İran-İngiltere Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Abbas Ali Mansuri ile görüştü.

Görüntü alınmasının ardından basına kapalı devam eden görüşmenin başında İngiltere Parlamento Heyeti’nin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Mansuri, “İran ile İngiltere ilişkileri geçmişte birçok iniş ve çıkışlara sahne oldu. Her iki ülkenin zengin medeniyeti ve bulundukları coğrafyadaki önemli rolünü dikkate aldığımızda ilişkilerimizde saygı ve karşılıklı menfaatler üzerine kurulu yeni ufukların açılmasını umuyoruz” diye konuştu.

“İran ile Batı ilişkilerinin tarihçesini genel bir bakışla ele aldığımızda, Batı ve ABD tarafından nükleer enerji, terörizm ve Siyonist rejimin (İsrail) kitle imha silahları cephaneliği konularında çifte standart uygulanması İran milletinin ilişkileri geliştirmeye olan inancını olumsuz yönde etkilemiştir” diyen Mansuri, Avrupa ve ABD’nin Cenevre’de varılan son nükleer anlaşmaya sadık kalarak sürece katkıda bulunacaklarını umduklarını ifade etti.

Mansuri, İran halkının özgür ve direnişçi bir millet olduğunu ve İslam devriminden sonra gelen birçok dönemde bunu takdir edilen bir biçimde kanıtladığını, bu nedenle Batı’nın böyle bir milletle saygı ve hürmeti gözeterek konuşması gerektiğini kaydetti.

"NÜKLEER ANLAŞMADAN UMUTLUYUZ"

İran’a gelmekten duydukları memnuniyeti dile getiren İngiltere-İran Dostluk Grubu Başkanı Straw ise iki ülke arasındaki ilişkilerin geçmişte çok fazla çalkantılara sahne olduğuna katıldığını ancak bugün karşılıklı menfaatler çerçevesinde ilişkilerin iyileştirilmesinin önemli olduğunu ve parlamentonun bu konuda çok büyük rol oynayabileceğini belirtti.

“İngiltere Meclisi İran-İngiltere Dostluk Grubu her zaman mevcut ilişkilerin ilerletilmesini istemiş ve İran ile Batı ilişkileri hakkındaki radikal görüşlere karşı olmuştur” diyen Straw, "İran’ın barışçıl nükleer faaliyet hakkının tanındığını ve Cenevre’de imzalanan nükleer anlaşmadan oldukça umutlu olduğunu" söyledi.

İngiltere Parlamento heyetinde bulunan milletvekillerinin, İran’ın Suriye krizinin çözümünde etkin rol almasını desteklediklerini ve Tahran’ın uluslararası olaylardaki rolünün göz ardı edilmemesi gerektiğini ifade ettikleri belirtildi. Straw’ın ayrıca, İran Meclisi İran-İngiltere Dostluk Grubunu Londra’ya davet ettiği öğrenildi.

İngiltere'nin eski Dışişleri Bakanı Straw’ın başkalık ettiği 4 kişilik parlamento heyetinde muhafazakar milletvekillerinden Lord Norman Lamond, İşçi Partisi Milletvekili Jeremy Corbyn ve Muhafazakar Parti’den Ben Wallace bulunuyor. Ziyaretleri üç gün olarak planlanan İngiliz milletvekillerinin, İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi ve Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ile görüşmeleri bekleniyor.

Ziyaret, 2008 yılından beri İngiltere Parlamentosundan İran’a yapılan ilk ziyaret olma özelliğini taşıyor.

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2014, 15:55
banner53
YORUM EKLE

banner39