banner15

İngilizler hem İran'a hem de Körfez'e göz kırpıyor

İngiltere Başbakanı Theresa May, Körfez ülkelerinin güvenliğinin İngiltere'nin güvenliğinin bir parçası olduğunu belirtiği sıralarda, İngiliz-Hollanda petrol şirketi Shell'in İran ile büyük bir anlaşma imzaladığı ortaya çıktı.

İngilizler hem İran'a hem de Körfez'e göz kırpıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere Başbakanı Theresa May, Körfez ülkesi Bahreyn'i ziyareti sırasında "Körfez'in güvenliği, İngiltere'nin güvenliğidir" ifadelerini kullandığı sıralarda, İngiliz-Hollanda menşeili dünyaca ünlü petrol şirketi Shell'in İran ile anlaşma yaptığı ortaya çıktı.

"İNGİLTERE'NİN GÜVENLİĞİ KÖRFEZ'E BAĞLI"

Donanma güçlerinin, Körfez ülkelerinin güvenliği için yaptıkları çalışmaların önemine vurgu yapan May, "Körfezin güvenliği, İngiltere'nin güvenliğinin bir parçasıdır." ifadelerini kullandı. İngiltere Kraliyet Donanması'nın, deniz güvenliğini güçlendirmede etkin rol oynadığını kaydeden May, "Ortadoğu, dünyadaki petrolün üçte birine, doğalgaz ihracatının yüzde 15'ine sahip." diye konuştu.

Bölgeye deniz aracılığıyla gelen ticari akışı korumak gerektiğini vurgulayan May, bunun enerji piyasasındaki istikrarı sağlamak için son derece önemli olduğunu belirtti.

Gelecek dönemde deniz kuvvetleri alanında yatırım yapmayı planladıklarını kaydeden May, Kraliyet Donanması'nın diplomatik çabaları ve iki ülke arasındaki tarihi ilişkileri güçlendirilmesini desteklediğini ifade etti.

İNGİLTERE BAŞBAKANI KÖRFEZ'DE; SHELL İRAN'DA

Hollanda menşeli, dünyanın en büyük petrokimya şirketlerinden olan Shell, OPEC'in üçüncü büyük petrol üreticisi olan İranla, geniş petrol ve doğalgaz alanlarını değerlendirmek üzere bir anlaşma imzaladı.

Shell, İran ile bir mütabakat anlaşması imzalarken, buna göre firma Irak sınırı yakınlarındaki petrol alanları Azadegan ve Yadavaran'da, ayrıca Basra Körfezi'ndeki gaz deposu Kish'te çalışmalarını sürdürecek. Açıklama İranlı yetkili isim Gholam-Reza Manouchehri'den gelirken, imza seremonisi bugün Tahran'da gerçekleşti.

Shell'in Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hans Nijkamp da seremonide bir açıklama yaparken, 'İran'da tekrar çalışacağımız için mutluyuz. Bu alanlarda İran Ulusal Petrol Şirketi ile verimli bir çalışma yapmak istiyoruz' şeklinde konuştu.

Bilindiği gibi İran'a karşı yaptırım kararları Ocak ayında kalkmıştı ve o tarihten bu yana uluslararası petrol firmaları tekrardan ülkede yatırım yapmaya çalışıyor. İran, 2020 yılına kadar günde 4.28 milyon varil ham petrol üretmeyi planlıyor ve rakam şu anda 3.67 milyon seviyesinde.

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2016, 12:38
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48