banner27

İngiltere, 4 yıl sonra İran'da büyükelçilik açtı

İngiltere'nin Tahran Büyükelçiliği, ülkenin Dışişleri Bakanı Philip Hammond'ın katıldığı törenle açıldı.

İngiltere, 4 yıl sonra İran'da büyükelçilik açtı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere, Tahran'daki büyükelçiliğini dört yıl aradan sonra yeniden açtı.

İngiltere'nin Tahran Büyükelçiliği, resmi ziyarette bulunmak üzere beraberindeki heyetle İran'a gelen İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond'ın katıldığı törenle açıldı.

İngiltere bayrağının, törende, büyükelçilik duvarları dışından görünen bayrak direği yerine bahçe içinde bulunan ve dışarıdan görünmeyen başka bir direğe çekildiği bildirildi.

Büyükelçiliğin açılışına katılan İngiltere Dışişleri Bakanı Hammond, 12 yıl aradan sonra ilk kez resmi temaslarda bulunmak üzere İran'a gelen İngiliz dışişleri bakanı oldu.

Hammond, Tahran'da İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, meslektaşı Muhammed Cevad Zarif, İran Meclis Başkanı Ali Laricani ve Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani ile görüşecek. 

Mahmud Ahmedinejad'ın cumhurbaşkanlığı görevini yürüttüğü Kasım 2011'de İngiltere'nin İran'a yönelik yeni yaptırım kararları almasının ardından muhafazakar bir grup büyükelçilik binasına saldırmış, elçilik binasına giren kişiler maddi zarara yol açmış ve İngiliz bayrağını yakmışlardı. Çıkan olaylardan sonra İngiltere Tahran'daki büyükelçiliğini kapatmıştı.

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2015, 12:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner26

banner25