banner15

İngiltere: Ilımlı muhaliflere desteğimiz artacak

İngiltere Dışişleri Bakanı Hague, ülkesinin hem IŞİD terör örgütüne hem de Esad rejimine karşı savaşan ılımlı muhalif gruplara desteğini artıracağını belirtti.

İngiltere: Ilımlı muhaliflere desteğimiz artacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, ülkesinin hem Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütüne hem de Esad rejimine karşı savaşan ılımlı muhalif gruplara desteğini artıracağını belirtti. 

İngiltere Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Irak'ta temaslarda bulunan Hague'in sözlerine yer verildi.

Buna göre, Hague, Bağdat'ta Irak Başbakanı Nuri el-Maliki, Başbakan Yardımcısı Salih el-Mutlak ve üst düzey Iraklı yetkililerle bir araya geldiğini belirterek, "Aynı zamanda Ulusal Güvenlik Danışmanıyla Irak güvenlik güçlerinin ülkenin istikrarını sağlamak için neler yaptıklarına dair yararlı görüşmelerimiz oldu" dedi. Irak'ın ciddi bir krizle karşı karşıya olduğunu dile getiren Hague, şöyle konuştu:

"Birleşik Krallık'ın mesajı çok açık, tüm Iraklı liderleri ve toplumları birlik olmaya çağırıyoruz. Irak devleti varlığıyla ilgili bir tehditle karşı karşıyadır. IŞİD kontrolündeki bölgenin genişlemesinin, gelecekte istikrar ve özgürlük için ciddi sonuçları olacaktır. Irak'ın bu zorluğu aşıp aşmayacağını belirleyecek tek önemli faktör, siyasi birlik olacaktır. Irak'ın dostları olarak acil önceliğin kapsayıcı bir hükümetin oluşturulması olduğuna inanıyoruz. Irak hükümetinin, tüm topluluklardaki ılımlı liderlere çalışabilmesinin, Irak Kürt bölgesel yönetimiyle enerji ve kaynaklar konusundaki sorunları çözmesinin mümkün olacağını umuyoruz."

"ESAD REJİMİ SORUMLU"

Ülkesinin Irak'a diplomatik destek, terörle mücadelede iş birliği ve insani yardım sağlayabileceğine değinen Hague, insani durumu değerlendirmesi için bu ülkeye iki hafta önce ekip gönderen ilk ülke olduklarını aktardı. Hague, İngiltere'nin 5 milyon sterlinlik acil yardım desteği verdiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Aşırıcı gruplara silah ve savaşçı akışını önlemek için uluslararası çabalara ve mekanizmalara ihtiyacımız olacağı açıktır. BM Güvenlik Konseyinin daimi üyesi olarak Birleşik Krallık, bunun için önerilerde bulunacaktır. Ayrıca Lübnan ve Ürdün'ü daha fazla desteklemeliyiz. Birleşik Krallık, Esad rejimine karşı savaşan ve IŞİD'e karşı savaşan ılımlı muhaliflere desteğini artıracaktır. Diğer tüm ülkeleri de desteklerini artırmaya çağırıyoruz."

IŞİD'in acımasız bir terör örgütü olduğunu vrgulayan Hague, İngiltere'den bu örgüte katılan kişilerle ilgili yasal her türlü önlemin alınacağını belirtti. IŞİD'in benzer suçları Suriye'de de işlediğini dile getiren Hague, Esad rejiminin mevcut durumu yaratan koşulları yaratmaktan sorumlu olduğunu kaydetti. 

İngiltere Dışişleri Bakanı Hague'in, yarın Erbil'de temaslarda bulunması bekleniyor.

 

 

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2014, 00:11
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48