banner15

İngiltere İran'a büyükelçi atadı

İngiltere, 5 yıl aradan sonra İran’a büyükelçi atadı. Eski Yemen Büyükelçisi olan Nicholas Hopton, bundan böyle Tahran Büyükelçisi olarak görev yapacak.

İngiltere İran'a büyükelçi atadı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere, 5 yıl aradan sonra İran’a büyükelçi atadı. İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, “Bu İngiltere ve İran ilişkileri açısından önemli bir ân.” dedi.

İngiltere, 2011’de İran’a yönelik yaptırımlarını arttırmasının ardından protestolara hedef olan ve kapatılan Tahran’daki büyükelçiliğini geçen yıl yeniden açmıştı. O dönemden bu yana iki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler maslahatgüzar seviyesinde yürütülüyordu. İngiltere’nin eski Katar ve Yemen Büyükelçisi olan Nicholas Hopton, bundan böyle Tahran Büyükelçisi olarak görev yapacak.

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, Hopton’ın büyükelçiliğe atanmasıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Diplomatik ilişkilerin seviyesinin yükseltilmesi, konsoloslukla ilgili çok önemsediğim konular dâhil bazı önemli başlıklarda bize tartışma fırsatı verecek. Umarım bu, daha üretken bir işbirliği başlatmamızı, insan hakları ve İran’ın bölgedeki rolüne dair konuları doğrudan görüşmemizi sağlar.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2016, 19:18
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48