İngiltere müdahale formülünü buldu!

İngiltere yönetimi, Suriye'ye müdahalenin BM Güvenlik Konseyi kararı olmadan ''insani müdahale'' gerekçesi ile yasal olarak yapılabileceğini iddia etti

İngiltere müdahale formülünü buldu!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İngiltere Başbakanı David Cameron, Suriye'de geçen hafta muhaliflere karşı kimyasal silah kullanılması nedeniyle müdahale için yasal şartların oluştuğunu iddia etti.

İngiltere Başbakanlığı, Suriye'de kimyasal saldırı yapıldığına dair istihbarat kaynaklı yasal belgeler de yayınlayarak Esad rejimine karşı misillemenin haklılığı konusunda diretiyor. Belgelerin yayınlanmasının ise İngiltere meclisindeki müdahale oylamasından önce kamuoyunu etkilemek olduğu belirtiliyor.

Başbakanlık, Suriye'de hiçbir muhalifin bu ölçüde kimyasal saldırı yapacak kapasitesi olmadığını da söyledi.

İngiltere yönetimi, tezlerinin, uluslararası hukuka göre BM Güvenlik Konseyi kararı olmadan müdahaleye imkan verdiğini düşünüyor. Fakat bazı hukukçular insani müdahale kararını yalnız BM Güvenlik Konseyi'nin alabileceğini söylüyor.

Öte yandan İşçi Partisi ve BM'deki muhalefetin güçlü itirazının İngiltere'nin müdahale konusundaki gayretli çabalarını yavaşlattığı kaydediliyor.

Güvenlik Konseyi'nin veto hakkı bulunan üyelerinden Rusya ve Çin de müdahaleye şiddetle karşı çıkıyor.

''IRAK TECRÜBESİ KAMUOYU ALGISINI ZEHİRLEDİ''

Cameron ayrıca Irak'ın kitle imha silahları gerekçesiyle işgal edilmesinin Suriye'de muhtemel harekata desteğin düşük çıkmasına sebep olduğunu söyledi.

Avam Kamarası'nda milletvekillerinin sorularını cevaplayan David Cameron, bu yüzden harekat için mümkün olan en yüksek meşruiyetin sağlanması gerektiğini dile getirdi.

Suriye hükümetinin kimyasal silah kullandığı gerçeğinin şüphe götürmez olduğunu ifade eden Cameron, bu durumda İngiltere'nin hareketsiz kalamayacağını vurguladı. Cameron, savaş alanında kimyasal silah kullanılmaması prensibinin ihlal edilmemesini sağlamanın, İngiltere'nin çıkarına olduğunu kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2013, 17:35
banner53
YORUM EKLE

banner39