banner15

İngiltere: Suriye için en iyi yol Esad'ın istifası olur

Körfez ülkelerini ziyaret eden İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, Suriye için en iyi yolun Esad'ın istifasından geçtiğini söyledi.

İngiltere: Suriye için en iyi yol Esad'ın istifası olur

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, Beşşar Esed'in çözümün bir parçası olamayacağını belirterek, "Esed'in Suriye için sunabileceği en iyi çözüm, istifa etmektir." dedi.

Kuveyt resmi haber ajansı KUNA'nın haberine göre, 6 ülkeyi kapsayan Körfez turu kapsamında Suudi Arabistan'ın ardından Kuveyt'i ziyaret eden Hammond, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah tarafından kabul edildi.

Kuveyt Dışişleri Bakanı Sabah Halid el-Hamed es-Sabah'ın da hazır bulunduğu görüşmede, ikili ilişkiler ve güçlendirme yolları, iki ülke arasındaki iş birliği, bölgeyi tehdit eden meydan okumalarla mücadele için ortak çabaların yanı sıra bölgesel ve uluslararası gelişmelerin ele alındığı kaydedildi.

Philip Hammond'un, BM Yemen Temsilcisi İsmail Vild Şeyh Ahmed'le de bir araya gelerek, müzakerelere ilişkin son gelişmeleri ele aldıkları ifade edildi.

Hammond, görüşme sonrası düzenlediği basın toplantısında, ülkesinin Beşşar Esed'in yönetimden gitmesinden yana olduğunu vurgulayarak, "Esed çözümün bir parçası olamaz. Esed'in Suriye için sunabileceği en iyi çözüm, istifa etmektir." ifadesini kullandı.

IŞİD ile mücadele için kurulan ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun çabaları neticesinde örgütün gücünün ve askeri ve medya alanında ilerlemesinin kısmen önüne geçildiğini savunan Philip Hammond, "IŞİD'in en önemli güç noktalarından biri, militanlarını sosyal paylaşım sitelerinde kullanmak. Koalisyon güçleri, örgütün sosyal medya aracılığıyla verdiği mesaj ve açıklamaların gücünü kırmayı başardı." diye konuştu.

Kuveyt'teki Yemen müzakerelerine de değinen Hammond, uluslararası toplumun Yemen halkının çıkarlarını önceleyecek kapsamlı bir çözüme ulaşılması için müzakereleri desteklediğini vurgulayarak, şunları dile getirdi:

"Barış müzakerelerine katılan tarafları, Yemen'in büyük ekonomik çöküşten kurtarılması ve barışçıl bir çözüme ulaşılması için sorumlu davranmaya çağırıyorum. Taraflar arasında ayrılıkların olması doğal. Önemli olan krizi bitirecek çözüme doğru bir yönelimin bulunması."

İngiltere Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Hammond'un, Suudi Arabistan, Kuveyt, Bahreyn, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Ummanlı liderler ile bölgesel ve uluslararası meseleleri görüşeceği belirtilmişti.

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2016, 11:22
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48