banner39

'İngiltere'de gizli Suriye toplantısı' iddiası

İngiltere'de yayın yapan The Independent gazetesi, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu ülkelerin, Suriye muhalafetine yardım etmek için Londra'da gizli bir toplantı düzenlediğini yazdı

Ortadoğu 12.12.2012, 11:24 12.12.2012, 11:32
'İngiltere'de gizli Suriye toplantısı' iddiası

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Batılı güçlerin, Suriyeli isyancılara hava ve deniz güçleri dahil askeri destek sağlamak için, içinde İngiltere'nin de yer aldığı bir plan tasarladıkları iddia edildi.

The Independent'ın haberine göre, Suriye muhalefetinin yabancı destekçileri, 22 aylık iç savaşın dönüm noktasına geldiğini ve artık Suriye muhalefetine yardımın kaçınılmaz olduğunu düşünüyor.

Habere göre, İngiltere Genelkurmay Başkanı David Richard; Fransa, Türkiye, Ürdün, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden askeri temsilcilerin katıldığı gizili bir toplantı düzenledi. Toplantının İngiltere Başbakanı David Cameron'ın isteği üzerine yapıldığı bildiriliyor.

Independent'ın haberine göre, her ne kadar Suriye içine asker sokulmasa da, hava ve deniz desteği dış güçlerin Suriye'ye müdahale ettiği suçlamasına yol açabilir.

Fakat planın uygulanması durumunda ayrıca Türkiye'nin Suriye sınırına yerleştirilecek Patriotlar da suçlamalara hedef olabilecek ve tüm bunların planlanan müdahalenin kamuflajı olduğu öne sürülebilecek.

İngiltere'deki görüşmelerde Fransa, ABD ve İngiltere'nin muhaliflere yardım için bölgede asker bulundurmak istemedikleri konusunda anlaştığı belirtiliyor. Suriyeli muhaliflerin eğitileceği kampların ise Türkiye'de kurulabileceği ifade edildi.

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?